Šnorchlovanie je veľmi jednoduchá a príjemná dovolenková aktivita, na ktorú nepotrebujete školenie ani kurz. Stačí sa riadiť zdravým rozumom, rešpektovať prírodu a dodržiavať zopár jednoduchých postupov a rád, ktoré sme pre vás spolu s našimi priateľmi zozbierali.
Ako správne nasadiť masku a šnorchel ?
Predpokladáme, že ste vybrali správnu masku na šnorchlovanie. Takže si ju pohodlne nasaďte na tvár, remienok zľahka dotiahnite, tak aby ste masku cítili na tvári, v žiadnom prípade by vás nemala tlačiť. Ak remienok masky veľmi dotiahnete, jemné, silikónové tesnenie sa začne deformovať a do masky vám bude tiecť ešte viac. Mimochodom, silné dotiahnutie funguje u lacných, umelých a gumených masiek. Vtedy však funkciu tesnenia preberá vaša napnutá pleť :).
Masku máte na tvári pohodlne nasadenú, z vonkajšej strany remienka masky pripevnite šnorchel a vložte si ho do úst. Ak máte plutvy, teraz je čas si ich obuť. Ľahnite si na hladinu tvárou dole a plynule, zhlboka dýchajte. Zo začiatku budete výrazne vnímať zvuk dýchania cez šnorchel, postupne si dýchanie prestanete úplne všímať, uvoľníte sa a začnete si vychutnávať nádherný podmorský život.
Je veľmi pravdepodobné, že pri každom šnorchlovaní sa vám do šnorchla naberie trochu vody. Moderné šnorchle majú trubicu tvarovanú tak, aby sa vám voda nedostala do úst, tie lepšie sú vybavené výdychovým ventilom, cez ktorý vodu ľahko vyfúknete von a šnorchlujete ďalej. Najbezpečnejšie šnorchle majú klapku, ktorá sa pri ponorení pod hladinu uzavrie a do šnochla nevpustí vodu.
Pokiaľ so šnorchlovaním začínate, je dobré vyskúšať si správne nasadenie, tesnosť masky aj samotné dýchanie najskôr v plytkej vode, kde sa viete v prípade potreby ľahko postaviť na nohy.
Šnorchlovanie na hladine
Pri šnorchlovaní máte tvár ponorenú pod hladinou a telo splýva v takmer vodorovnej polohe na hladine. Plynule, zhlboka dýchajte cez šnorchel. Nohy mierne pokrčte v kolenách a striedavo, opäť plynule, pokojne zaberajte nohami. Je dobre ak pohyby nôh vychádzajú z bedrových kĺbov, zapájate tým viac svalov a šetríte energiu.
Ako sa ponoriť a plávať pod hladinou?
Zhlboka sa nadýchnite, zadržte dych, ponorte trup kolmo do vody a zdvihnite nohy, ako by ste robili stojku. Pár rýchlych záberov rukami a akonáhle máte celé nohy pod hladinou je čas začať „kopať“. Ak máte na nohách plutvy, celé ponorenie prebieha oveľa jednoduchšie, dá sa to však zvládnuť aj bez nich. Ruky držte pozdĺž tela, prípadne vystreté vpred. Nohy mierne pokrčené v kolenách, plynule a silno zaberajte. Snažte sa zaberať celými nohami, aby ste využili i stehenné svahy. Ak by ste kopali nohami len od kolien nižšie, rýchlo sa unavíte. Snažte sa držať plutvy pod hladinou, zbytočné špliechanie odháňa ryby a nadšení z vás nebudú ani šnorchlisti a plavci okolo vás :).
Pamätajte, že dobré šnorchlovanie nie je otázkou pár minút. Preto šetrite energiu plynulými pohybmi a stabilným tempom.
Šnorchlovanie vo vlnách je trochu náročnejšie na techniku. Snažte sa vlny kopírovať, viezť sa na nich, nie s nimi bojovať. Pokiaľ máte, použite šnorchel s vlnolamom a výdychovým ventilom, aby ste nemuseli vylievať každú vlnku. Vhodné sú aj plutvy, ktoré vám poskytnú oporu a dodajú silu pre návrat z vĺn.
A na koniec 5 rád, ktoré pri šnorchlovaní môžu využiť:
1/ Šnorchlujte pokiaľ možno aspoň vo dvojici. Na otvorenej vode nikdy nešnorchlujte bez parťáka!
2/ Pred šnorchlovaním sa aspoň zbežne zoznámte s najčastejšie sa vyskytujúcimi živočíchmi, rybami a rastlinami v danej oblasti. Nie vždy tá najväčšia ryba vás chce povečerať, ale ta malá, krásna, farebná, väčšinou ukrýva nepríjemné prekvapenie.
3/ Majte pod kontrolou priestor kde šnorchlujete. Sledujte vzdialenosť od brehu či lode.
4/ Ak šnorchlujete na na ostrom slnku, napríklad v lete v Chorvátsku, Turecku alebo Egypte, nezabúdajte na riziko spálenia. Starostlivo si nakrémujte tvár okolo masky, vhodné je aj tričko s UV ochranou a na hlavu šatka. Nezabudnite na prísun tekutín.
5/ Objavujte, foťte, no ak nájdete niečo živé, nepremiestňujte to ani nevyberajte z vody. Šnorchlovanie je o nádhernom živote pod hladinou, ktorý chceme uchovať i pre naše deti.
Aby ste si šnorchlovanie skutočne užili, nepodceňte výber masky, šnorchla, ani plutiev. Ponúkame vám odborné rady, individuálne sa vám budeme venovať, tovar si môžete vyskúšať. Radi vám vysvetlíme na čo pri výbere prihliadať, čo je vhodné pre dovolenkára, a čo naopak nevyužijete. Ozvite sa nám, o všetko ostatné sa postaráme.