Určite ste sa na dovolenke stretli s ľuďmi, ktorí miesto masky a šnorchla, mali na tvári čosi veľké, čo vyzeralo ako plynová maska. Okamžite si to získalo vašu pozornosť a chceli ste vedieť, čo to je, odkiaľ to majú a ako sa to používa. Zrejme ste časom zistili, že ide o celotvárovú masku na šnorchlovanie.
Dnes je tento fenomén veľmi rozšírený a mnoho našich zákazníkov prejavuje veľký záujem o túto alternatívnu možnosť šnorchlovania. Niektorí sú šťastní a celí bez seba, že konečne existuje niečo, vďaka čomu si budú môcť šnorchlovanie užiť. Iní naopak krútia hlavou a túto „vec“ nechcú ani vidieť. Ale, čo to je a prečo je taká obľubená?
V tomto článku sa dozviete všetko, čo o celotvárových maskách potrebujete vedieť:
- Čo je to celotvárová maska na šnorchlovanie?
- Aký je rozdiel medzi celotvárovou maskou a tradičnou maskou?
- Aké sú nevýhody celotvárových masiek?
- Ako si správne vybrať?
- Celotvárové masky v našej ponuke
- Ktorá celotvárová maska je pre vás?
Čo je to celotvárová maska na šnorchlovanie?
Najskôr si povedzme, čo to celotvárová maska vôbec je. Prvá celotvárová maska na šnorchlovanie bola vyvinutá spoločnosťou Tribord (dnes známa pod značkou Subea) a uvedená na trh v roku 2014. Odvtedy tento populárny produkt ponúkajú desiatky ďalších výrobcov.
Celotvárová maska na šnorchlovanie je maska, ktorá pokrýva celú plochu vašej tváre, od čela až po bradu.
Vnútro masky je rozdelené na dve časti, ktoré sú oddelené silikónovým tesnením tzv. sukňou. Horná časť je určená na pozeranie – tá, v ktorej máte len oči. Dolná, v ktorej sa nachádza nos a ústa, slúži na dýchanie. Siliónová sukňa, ktorá ich delí, taktiež kopíruje vašu tvár a vytvára vodotesné tesnenie po celom obvode vašej tváre.
Súčasťou masky je integrovaný suchý šnorchel, ktorý je vybavený ventilom proti zaliatiu. V praxi to znamená, že plavák, vnútri šnorchla sa pri ponorení dvihne a otvor v šnorchli uzatvorí. Pokiaľ by sa predsa len nejaká voda do masky dostala, je odvedená preč bočnými kanálikmi, a cez jednocestný výdychový ventil v spodnej časti, voda odtečie preč z masky. Maska drží na hlave vďaka širokým nastaviteľným elastickým popruhom, ktoré môžu byť silikónové alebo textilné.
Celotvárová maska vs. tradičná maska
Prvá otázka, ktorá vás možno napadne je, aký je rozdiel medzi klasickými okuliarmi na potápanie a celotvárovou maskou.
Určite budete súhlasiť, že šnorchlovanie musí byť zábava. Šnorchlovanie je šport, ktorý nám prináša radosť a pokiaľ niečo nie je podľa naších predstáv, veľmi rýchlo nás to prestane baviť. Klasické masky na šnorchlovanie so šnorchlom poskytujú výborné zážitky. Ale určite mi dáte za pravdu, že nie pre každého je šnorchlovanie zábavou. Práve celotvárové masky riešia niekoľko problémov, ktoré mnohých ľudí trápia a vadia im. Pozrime sa na zopár z nich.
Komfort
K tomu, aby nás šnorchlovanie bavilo prispieva hlavne komfort. Prvým problémom, ktorý celotvárové masky riešia je diskomfort, ktorý mnohí cítia pri používaní šnorchla. Mnoho ľudí neznesie šnorchel v ústach, bolí ich z toho sánka, zuby, napína a neviem čo ešte.
Keďže v celotvárovej maske môžete dýchať bez nutnosti mať niečo v ústach, je ideálnou voľbou práve pre týchto ľudí. Šnorchlovať môžete hodiny a nič vás v ústach nebude tlačiť. Budete si môcť podmorský svet užívať bez čudného pocitu v ústach.
Dýchanie
Mnoho ľudí dýchať cez šnorchel nevie. Príde im to veľmi neprirodzené a nech sa snažia akokoľvek, nedokážu to. Celotvárové masky majú šnorchel zabudovaný v maske a vy môžete dýchať ústami alebo nosom – či už naraz, alebo jednotlivo. Dýchanie je tak podstatne prirodzenejšie a spríjemňuje to celkový pôžitok zo šnorchlovania.
Zahmlievanie
Zahmlievanie je asi najfrustrujúcejšia záležitosť pri šnorchlovaní. Vlhký a teplý vzduch v maske sa často vyzráža na studených sklách a hmla je na svete. Zabrániť sa mu úplne nedá a tak jediné, čo nám ostáva je neustály boj striekaním protizahmlievacieho spreja alebo gélu. Naproti tomu dobre vyrobená celotvárová maska sa nezahmlieva. Ako je to môžné?
Vzduch v maske sa pri dýchaní neustále vymieňa, čo zabraňuje hromadeniu teplého vzduchu , ktorý by sa inak vyzrážal na skle z vnútornej strany. Zahmlievanie je tak minulosťou.
Fúzy
Pokiaľ nosíte fúzy a už ste sa s nimi snažili šnorchlovať, určite ste zažili, ako vám popod nos cez fúzy maska zateká. Tradičné šnorchlovacie masky a fúzy si vôbec nerozumejú. Priestor sa cez fúzy nedá utesniť a tak vám zrejme neostávalo nič iné ako sa oholiť, alebo ak vám boli fúzy milšie ako šnorchlovanie, s trochou vody v maske pokračovať a nejako to vydržať. Celotvárová maska pokrýva celú vašu tvár a tak fúzy nerobia problém.
Nevýhody celotvárových masiek
Celotvárová maska je vynikajúca pomôcka na šnorchlovanie, ale má niekoľko nevýhod, ktoré môžu pri výbere zohrávať dôležitú rolu. Prvou a hlavnou nevýhodou celotvárových masiek je to, že sa s ňou nedokážete potopiť hlboko. Je to najmä pre jej veľký objem vzduchu, ktorý maska má.
Tlak vody pri hlbších ponoroch vytvára silný tlak na vašu tvár, ktorý je veľmi tažké vyrovnať. Hlbší ponor si rovnako vyžaduje aj vyrovnávanie tlaku v ušiach, a to držaním nosa a zatlačením vzduchu do uší. Keďže s celotvárovou maskou nemáte prístup k nosu, vyrovnať tlak v ušiach nedokážete. Ponor je teda pri väčšine masiek limitovaný len na 2 až 3 metre.
Ďalšou nevýhodou je, že predná strana masiek, ktorá pokrýva celú plochu, je vyrobená z polykarbonátu, ktorý je síce pevný, no zorník je náchylnejší na poškriabanie. Kvalitnejšie tradičné masky používajú tvrdené sklo, ktoré je oveľa odolnejšie. Odporúčame preto dávať na vašu novú celotvárovú masku väčší pozor, napríklad pri balení do kufra a určite ju nenechávajte len tak pohodenú na piesku na pláži a pod.
Keď už hovoríme o balení, celotvárová maska na šnorchlovanie je podstatne väčšia ako tradičná maska a tak zmestiť ju do kufra môže byť náročnejšie.
Ako si správne vybrať celotvárovú masku?
Trh je dnes presýtený celotvárovými maskami a hoci na Slovensku nie je výber až taký veľký, objednať si tovar pohodlne aj zo zahraničia nerobí žiaden problém. Možno ste narazili na masku, ktorá sa vám pozdáva, či už cenou, dizajnom alebo recenziami. Ako sa, ale uistiť, že to čo si chcem kúpiť bude určite spoľahlivý produkt?
Vždy sa uistite, že poznáte výrobcu. Pokiaľ ide o značku, o ktorej ste nikdy predtým nepočuli, je veľká pravdepodobnosť, že časom možno ani počuť nebudete. Je dôležité si tovar kupovať od overených výrobcov, ktorý nie len vedia niečo vyrobiť, ale vedia to vyrobiť dobre. Pokiaľ to je možné, zistite čo najviac informácií o danom produkte. Laik by povedal, že výber celotvárovej masky predsa nemôže byť žiadna veda „veď všetky sú rovnaké“ a preto si kúpi najlacnejšiu masku, napríklad z Decathlonu. 🙂
Výber neberte na ľahkú váhu. Masku odporúčam pred zakúpením osobne vyskúšať. Kvalitná maska musí byť komfortná a silikónové tesnenie musí dobre kopírovať celú tvár bez nepríjemného pocitu tlačenia. Najdôležitejšie je však, aby poskytovala výborné dýchanie. Ak máte pocit, že v maske sa dýcha ťažko, nekupujte ju.
Najpredávanejšie masky boli podrobené testu tzv. práce dýchania, v ktorom účelom bolo nájsť tú, ktorá poskytuje najlepší „dýchací“ komfort, alebo jednoduhšie povedané, v ktorej sa dobre dýcha a nehrozí, že sa časom unavíte natoľko, že by to bolo životu nebezpečné. Hodnoty sa merajú v joule/liter, pričom najmenšie číslo (najmenej energie) je najlepšie. Aký bol výsledok? Najnižšiu hodnotu práce dýchania, ktorá dosiaľ bola vyrobená a je na trhu k dispozícii, mala maska Aqualung Smart Snorkel
1. miesto: Aqualung Smart Snorkel — 1.19 J/liter
2. miesto: Ocean Reef Aria (Head Sea Vu Dry) — 1.36 J/liter
3. miesto: Tribord/Subea (Decathlon) — 1.94 J/liter
celotvárové masky v našej ponuke
Na našom e-shope je na výber z niekoľkých celotvárových masiek na šnorchlovanie, ktoré odporúčame našim zákazníkom.
Ocean Reef Aria
Ocean Reef Aria je celotvárová maska, ktorá patrí medzi špičku na trhu. Je vyrábaná v Taliansku, austrálskou firmou Ocean Reef, ktorá okrem celotvárových masiek na šnorchlvoanie vyrába už niekoľko rokov vysokokvalitné celotvárové potápačšké masky pre pokročilých potápačov. Ich výrobky sú vyrobené s veľkou precíznosťou z kvalitnejších materiálov.
Ocean Reef Aria máme k dispozícii v 4 farbách a 4 veľkostiach. Aj pre deti od 6 rokov.
Ocean Reef Aria vám umožní prirodzene dýchať ústami aj nosom bez žiadných problémov. Vďaka poctivo navrhnutej cirkulácii vzduchu, zamedzuje zarosovaniu masky. Vchádzajúci vzduch prúdi do masky popri zorníku a následne je vdýchnutý nosom alebo ústami. Vydýchnutý vzduch je zas odvádzaný rámom masky (po stranách masky) cez šnorchel von. To zabraňuje kondenzácii a zahmlievaniu v mieste stretu vzduchov rôznych teplôt.
Ako sme si už hovorili vyššie, vyšší vnútorný objem masky obmedzuje ponor do cca 2-3 metrov pod hladinu. Ponor do väčšej hĺbky je obtiažny, nie však nemožný.
Maska je vybavená suchým šnorchlom, ktorý sa pri ponorení uzavrie a zabráni zaliatiu masky vodou. Keď sa vynoríte, plavák sa sa uvoľní a vy môžete ďalej bezstarostne šnorchlovať. Okrem toho je šnorchel chránený vlnolamom, ktorý chráni pred vniknutím vody z vĺn či špliechania.
K dispozícii je aj ďalšie príslušenstvo, ktoré spríjemní vaše šnorchlovanie – držiak na GoPro kameru a vysielačka, ktorou sa môžete s priateľmi rozprávať počas objavovania podmorského sveta a krás pobrežia.
Aqualung Smart Snorkel
Aqualung je dlhoročným a svetovo známym výrobcom potrieb na šnorchlovanie, potápanie a freediving. Svoje produkty vyrábajú s dôrazom na kvalitu, a tak je to aj pri tejto celotvárovej maske.
Celotvárová maska Aqua lung Sport Smart Snorkel je k dispozícii v troch veľkostiach (S, M, L). Disponuje najlepšími hodnotami pre ľahké a komfortné dýchanie.
Aqualung pri tejto maske zvolil trošku iný prístup i dizajn ako ostatní výrobcovia. Zorník je širší a tvarovaný to trojuholníka. To umožňuje širšie videnie bez toho, aby maska pôsobila neforemne a zavadzala by pri šnorchlovaní. Disponuje taktiež menším vnútorným objemom než iné masky a tak ponor do väčšej hĺbky môže byť komfortnejší.
Silikónové popruhy nahradili textilné. Sú pevné, odolnejšie a ľahko sa nastavujú, avšak pre ženy s dlhšími vlasmi môžu byť menej komfortné.
Maska Smart Snorkel je podobne ako Aria, vybavená suchým šnorchlom s vlnolamom, ktorý sa pri ponore uzavrie a pri šnorchlovaní zabraňuje vniknutiu vody do vnútra masky.
Celotvárová maska Agama
Agama je česká firma s dlhou tradíciou, ktorá sa zaoberá najmä výrobou potrieb pre potápačov. Maska pod ich značkou je tradičná celotvárová maska, podobná ostatným bežným maskám na trhu. Je vyrobená z pevných materiálov.
Celotvárová maska Agama je k dispozícii v troch farbách a 2 veľkostiach.
Podobne ako Aria a Smart Snorkel, aj Agama je vybavená suchým šnorchlom s plavákom, ktorý pri ponorení uzatvorí otvor šnorchla a voda sa do masky nedostane. Šnorchel je namontovaný na masku a montáž i demotnáž je veľmi jednoduchá. Vďaka sklopnému mechanizmu šnorchla je taktiež aj veľmi skladná. Keď ju potrebujete odložiť, šnorchel jednoducho „odcvkaknete“ a sklopíte. Easy. Zvládne to aj dieťa.
Popruhy masky sú nastaviteľné a vyrobené z textilnej gumy, vďaka čomu sú veľmi komfortné.
Súčasťou balenia je aj úchyt na akčnú kameru, napríklad GoPro. Tento držiak je však na šnorchli tak vysoko, že pri šnorchlovaní priam trčí z vody. Odporúčam preto dokúpiť malú „predlžovačku“, ktorá akčnú kameru zníži pod hladinu, a tak po hodinách šnorchlovania nebude sklamaní videom, na ktorom vidno len narážanie vĺn na vašu GoPro.
Ktorú masku si vybrať?
Tí z vás, ktorí chcú vyskúšať niečo nové a láka ich skúsiť celotvárové masky, no nechcú investovať veľa, môžete siahnuť po Celotvárovej maske Agama. Jej kompaktné riešenie šnorchla a držiak na GoPro kameru zdarma vytvára výbornú kombináciu pre príležitostného dovolenkového šnorchlistu.
Pokiaľ hľadáte najvyššiu kvalitu pre vás a vaše deti, určite oceníte premyslený dizajn a prevedenie celotvárovej masky Ocean Reef. Okrem toho, že ide o profesionálneho výrobcu, ktorý v oblasti celotvárových masiek má dlhoročné skúsenosti, na výber je až zo štyroch farieb a štyroch veľkostí (XS, S/M, M/L, L/XL), vďaka čomu ju môžu používať už aj deti vo veku 6 rokov.
V neposlednom rade tí, ktorí nechcú veľa investovať, ale hľadajú výbornú kvalitu za dobrú cenu je tu Aqualung Smart Snorkel. Hoci niektorých táto maska možno odradí nie tak príťažlivým dizajnom či len jednou farebnou kombináciou, je naozaj výborná. Poskytuje komfortné nosenie, výborné zorné pole a čo je najviac, je najbezpečnejšia.
Verím, že vám tento článok pomohol sa aspoň trochu zorientovať vo svete celotvárových masiek. 🙂
Ak by ste potrebovali bližšie informácie či pomôcť pri výbere, neváhajte nás kontaktovať. Sme tu pre vás.
Všetky masky si môžete osobne vyskúšať v Showroome Plutvy.sk na Šustekovej 10. Kontaktovať nás môžete aj mailom na info@plutvy.sk alebo telefonicky na tel. č. 0944 90 90 04.
Príjemnú dovolenku vám praje Djibril, Plutvy.sk