Manty a žraloky na Maldivách

S našimi partnermi Maldivy spolu vám ukážeme, že Maldivy nie sú iba luxusné rezorty za tisíce eur. Skutočné Maldivy sú malé aj veľké dedinky obývané miestnymi obyvateľmi, nedotknuté zelené džungle, krásne tradície, kultúra, história a predovšetkým pestrofarebný život pod hladinou indického oceánu. Poklady, ktoré 19 korálových atolov skrýva, vás nikdy neprestanú udivovať.

7 najväčší koralový systém sveta

Maldivy tvorí 2031 jednotlivých útesov, ktoré sú známe vďaka svojej rozmanitosti druhov žijúcich v okolitých vodách. Nájdeme tu tvrdé aj mäkké koraly na útesoch obklopujúcich ostrovy, rôzne druhy menších aj väčších exotických rýb, 5 zo 7 druhov morských korytnačiek, celoročne môžeme pozorovať manty obrovské, menšie manty alfredi (útesové) či žraloky veľrybie, rôzne druhy delfínov, menšie žraloky útesové a ak sa vám pošťastí dokonca aj niektoré druhy veľrýb, žraloky fúzaté a pri phlbších ponoroch aj oveľa väčšie druhy žralokov.

Šnorchlovanie s korytnačnami Maldivy

Šnorchlovanie s mantami a žralokmi veľrybími

Ak ste na Maldivách, túto aktivitu určite nesmiete vynechať! Ako na jednom z mála miest na svete je tu možné šnorchlovanie s mantami po celý rok. Ak túžite vidieť tieto krásne tvory, naši kolegovia z Maldivy Spolu vás vezmú na výlet, kde môžete šnorchlovať v ich tesnej blízkosti. Zvyčajne sú zvedavé, priateľské a budú sa okolo vás pokojne kŕmiť planktónom. Napriek tomu, že pripomínajú raje nemajú vyvinutú žiadnu obranu proti predátorom. Nemajú jed, zuby ani osteň ako ich príbuzné raje a ich dlhý chvost na konci tela je iba útvar z kože.
Manty sa zväčša zdržiavajú na miestach s prúdmi v ktorých je nahromadený zooplanktón, preto môže byť šnorchlovanie bez plutiev na týchto miestach náročné. Preto ak sa chystáte na šnorchlovanie s mantami odporúčame kvalitnejšie plutvy s pevnejším listom, napríklad: Cressi Pro Star alebo Cressi Reaction Pro.

Ďalším veľkým lákadlom sú žraloky veľrybie. Tie patria medzi samotárske druhy, ktoré sú neustále v pohybe a presúvajú sa na veľké vzdialenosti. Nemusíte sa ich báť. Sú neškodné. nemajú zuby a kŕmia sa na maličkom zooplanktóne filtráciou vody cez žiabre. Rovnako ako manty, ani žraloky veľrybie nemajú vyvinutú žiadnu obranu proti predátorom, okrem pozoruhodnej rýchlosti, vďaka ktorej dokážu efektívne uniknúť do bezpečia. Najčastejšie ich nájdeme tesne pri hladine v blízkosti prúdov s vysokým množstvom planktónu vo vode. Na celých Maldivách je iba jedno miesto, kde sa zdržiavajú celoročne.
Naši kolegovia z Maldivy spolu vás vezmú pozorovať týchto neškodných obrov počas kŕmenia. Žralok veľrybí je dobrý a obratný plavec a vo vode vie byť veľmi rýchly, preto buďte pripravení na to, že mu budete musieť prispôsobiť svoje tempo plávania. Podobne, ako pri mantách, oceníte plutvy s pevným listom, ktoré vám aspoň na chvíľu, dajú možnosť s nimi držať tempo.

Maledivy plávanie so žralokmi

Na Maldivách sa nachádza aj jedinečná, oficiálne uznaná biosférická rezervácia patriaca do dedičstva UNESCO. Nachádza sa tu totiž jedno z najpozoruhodnejších miest na svete, záliv kde sa každoročne počas monzúnovej sezóny zdržujú stovky mánt a desiatky žralokov veľrybích, aby sa nakŕmili vo vodách bohatých na zooplanktón. Vstup do tejto oblasti je regulovaný zákonom pre turistov aj lode a je potrebné mať špeciálne povolenie. Potápanie je tu zakázané, no šnorchlovať sa s povolením môžete. Maldivy spolu vás vezmú na toto jedinečné miesto, kde sa ocitnete vo víre stoviek kŕmiacich sa mánt veľkých až 9 metrov.

Napriek tomu, že koralové útesy po celom svete pomaly zomierajú a nie je tomu bohužiaľ inak ani na Maldivách, naši partneri z Maldivy spolu vás vezmú na ostrovy, kde sa budete môcť šnorchlovať na krásnych koraloch pohodlne aj z pláže každý deň. Či už sa vydáte kúsok ďalej na hranu útesu alebo sa budete šnorchlovať v lagúne na koraloch, šnorchlovanie pri pevnine býva zväčša jednoduchšie, bez prúdov a vhodné aj pre začiatočníkov, slabších plavcov aj menšie deti.