Zopár praktických rád, ktoré sa vám môžu spríjemniť šnorchlovanie.

Častým problémom pri šnorchlovaní a to platí i pre kvalitné masky je zahmlievanie. Čím hlbšie sa potopíte, tým je väčší rozdiel v teplote vody a vášho tela. Tento teplotný rozdiel sa vo forme jemných kvapiek vody vyzráža na vnútornej časti masky a prichytí sa o drobné nerovnosti alebo nečistoty. Účinným a finančne dostupným riešením je sprej proti zahmlievaniu – Antifog. Ten prekryje drobné škrabance a nerovnosti, odstráni mastnotu i nečistoty a nedovolí vlhkosti sa usadiť na skle masky. Okrem spreja existuje aj silnejší koncentrát vo forme gélu.

Pozrite si naše video, ako používať sprej proti zahmlievaniu:

Jednoduchým ale menej účinným tipom je napľuť do okuliarov, rozotrieť sliny prstom a opláchnuť. Ďalšie podobné rady, ktoré sme zozbierali sú: sprchový gél, mydlový roztok, zubná pasta, alebo rozkrojené zelené jablko :).

maska na potapanie pre mužov s fúzmi
Cressi Focus, maska na šnorchlovanie a potápanie pre mužov s fúzmi

Muži s fúzmi majú často problémy so zatekaním vody do masky. Maska pri fúzoch pod nosom dobre netesní a táto nepríjemnosť môže pokaziť šnorchlovanie, alebo potápanie. Pri výbere masky preto pozerajte ako je vykrojená sukňa masky pod nosom a lícach. Overenou maskou, ktoré svojim tvarom sadne chlapom s fúzmi je Cressi Focus. Okrem výborného strihu a dobrého tesniaceho účinku sa vyznačujú komfortom pri dlhodobom používaní a nízkym vnútorným objemom, takže ju môžete využiť i pri rekreačnom freedivingu, alebo spearfishningu.

Vyrovnávanie tlaku v ušiach. Pri šnorchlovaní a potápaní sa za krásami podmorského dna môžete v určitých hĺbkach pociťovať tlak v ušiach. Tento pocit je veľmi nepríjemný a každý sa by ho rád zbavil. Ako na to? Rukou si zapchajte nos a fúknutím sa tlak v ušiach vyrovná. V ušiach budete počuť praskavý zvuk, ktorý tlak v ušiach uvoľní.

Počas šnorchlovania sa vám môže postupne naberať voda do masky. Masku nemusíte dať z hlavy dole aby ste vyliali prebytočnú vodu, stačí ponoriť hlavu pod vodu tak aby bola vo vertikálnej polohe. Hlboko sa nadýchnete, rukami pritlačíte horný okraj masky k tvári a prudko vydýchnete nosom vzduch.

Tak isto je dôležité ovládať vyfúknutie vody zo šnorchla. Pri používaní klasického šnorchla bez vlnolamu a výdychového ventilu je dôležité sa pred ponorom dobre nadýchnuť. Pri dosiahnutí hladiny prudko vydýchnite. Vodu zo šnorchla pod tlakom vytlačíte von vrchnou časťou.
Pri používaní šnorchla s vlnolamom a výdychovým ventilom, pri dosiahnutí hladiny dýchajte plynule. Vniknutá voda v trubici vyjde von spodným ventilom.

praktické rady ako šnorchlovať
Šnorchlovanie je o objavovaní, tajomstvách, trpezlivosti, stretnutiach a krásnych zážitkoch.

Šnorchel nepatrí pod remienok masky. Mnohokrát si hlavne začiatočníci fixujú šnorchel pod remienok masky. V tomto prípade sa však môže veľmi ľahko stať, že práve takéto uchytenie šnorchla spôsobí netesnosť masky a do masky vám v najnevhodnejšom okamihu natečie voda. Na trvalé a bezpečné uchytenie slúži pútko na šnorchli, cez ktoré prevlečiete remienok masky.

Pri šnorchlovaní v letnom období často šnorchlujeme dlhé hodiny a slnko pražiace na chrbát nám ho nepríjemne spáli. Hlavne v prvých dňoch, kým nie sme na dlhodobý pobyt na slnku zvyknutý, je vhodné šnorchlovať v tričku s dlhým rukávom s UV ochranou, ktorá vás ochráni pred pôsobením slnečných lúčov. Tieto tričká majú chladivý účinok, ktorý na ostrom slnku určite oceníte.

Nebezpečenstvo pre šnorchlujúcich striehne aj v podobe rybárskych sieti, vlascov prípadne hustých rias. Pre tieto prípady je vhodné nosiť so sebou malý záchranný nôž, ktorým sa v prípade nutnosti ľahko vyslobodíte.

Praktické rady a poradňa pre šnorchlistov

Posledné drobné rady:

  • masku, šnorchel i plutvy nedrhnite, nepoužívajte silné chemické prostriedky, sklo masky umyte jarovou vodou, alebo prostriedkom na čistenie okuliarov, všetky ostatné časti stačí opláchnuť v čistej vode a nechať vysušiť,
  • masku, šnorchel ani plutvy nenechávajte ležať na priamom slnku, predĺžite tým ich životnosť,
  • ak máte podozrenie na nefunkčnosť niektorého výrobku, nepoužívajte ho a kontaktujte predajcu,
  • akékoľvek ďalšie otázky, či nejasnosti smerujte na náš kvalifikovaný personál, ochotne vám poradíme.

Pridaj komentár