Rieky, jazerá, moria aj oceány hýria pestrým životom, ktorý  prináša dych berúce scenérie v najrozmanitejších farebných kombináciách. Možno to poznáte z televízie, možno si to viete predstaviť. Ale aké by to bolo ponoriť sa k nádhernej mušli, hviezdici, či korálovému útesu, alebo plávať s korytnačkami bez toho, aby ste museli absolvovať kurz potápania a investovať do drahej výbavy? Riešenie je úplne jednoduché, šnorchlujte a zažijete to aj vy!

Ak ste ešte nešnorchlovali, skúste to len na pár minút. Budete to milovať!

Čo je šnorchlovanie ?

Ideálna dovolenková aktivita. Zábavný a upokojujúci spôsob ako spoznať nádherný svet pod hladinou. Vyzbrojený len potápačskou maskou a šnorchlom, prípadne plutvami, plynulými pohybmi splývate na hladine a sledujete morské živočíchy z bezprostrednej blízkosti v ich prirodzenom prostredí.

šnorchlovanie na dovolenke, objavte nádherný život pod hladinou
Šnorchlovanie je najjednoduchší spôsob ako sledovať morský život z bezprostrednej blízkosti
Kto môže šnorchlovať?

Šnorchlovanie je fyzicky nenáročná aktivita ktorú zvládne takmer každý. Veľmi zjednodušene ho môžme prirovnať k turistike. Sami si vyberiete lokalitu, vzdialenosť i náročnosť. Následne si len ľahnite na hladinu, otvorte oči dokorán a počúvajte svoje telo.

Nie je nič krajšie ako pokojne splývať na hladine v pobrežných líniách a nerušene pozorovať krásy vodného sveta pod sebou.

Čo potrebujeme?

Aby ste si šnorchlovanie užili, nepodceňte výber kvalitnej výbavy. Základný, ale kvalitný šnorchlovací set zakúpite už od 30€. Ak má byť šnorchlovanie pozitívnym zážitkom, vyhnite sa lacným okuliarom a šnorchlom zo supermarketov. Tvrdé, nepružné materiály a jednoduché vyhotovenie vám určite neposkytnú pohodlie a čo je najhoršie, veľmi rýchlo začnú prepúšťať vodu. Vy strávite väčšinu dovolenky otravným vylievaním vody z okuliarov, či šnorchla. Nie je prekvapením, že väčšina týchto setov, končí vyhodením ešte pred koncom pobytu.
Masku a šnorchel môžete doplniť plutvami, v chladnejšej vode neoprénom, na ostrom slnku tričkom s UV ochranou a klobúkom alebo šatkou, ak šnorchlujete na miestach kde je krásna čistá voda, určite odporúčame vodotesný fotoaparát, dobrým pomocníkom pre hľadačov pokladov je sieťka, nôž ako ochrana pre rybárskymi vlasmi a sieťami, a baterka, na skúmanie zákutí pod skalami, či malých jaskýň.

Kde šnorchlovať ?

Takmer všade kde je voda. V jazere i rieke „za dedinou“, no bohatší a pestrejší život nájdete v moriach a oceánoch. Geograficky nám najbližšie je Chorvátsko, ktoré má takmer 1000 kilometrov nádherného pobrežia. Okrem množstva krásnych mušlí a lastúr môžete pozorovať chobotnice, kalamáre, morských ježkov, kraby, sasanky, ak sa na vás usmeje šťastie, tak aj delfína. Šnorchlovanie v Turecku prináša nádherné koraly, morské korytnačky a stretnutia s veľkými skupinami morských rýb. Egypt ponúka jedinečnú faunu a flóru Červeného mora. Krásne korálové útesy, húfy pestrofarebných rýb, korytnačky, dugongy morské, delfíny, barakudy, raje ale aj menšie druhy žralokov. Ďalšie zaujímavé destinácie kde si šnorchlovanie užijete: Maledivy, Seychely Indonézia, Thajsko a juhovýchodná Ázia, Austrália, Francúzska Polynézia, Havajské ostrovy, Mexiko, Belizé, Kuba, Karibské ostrovy, Galapágy a mnoho ďalších nádherných destinácií.

splývanie pod hladinou len s maskou a šnorchlom
Neoprén poskytuje pri šnorchlovaní výbornú ochranu proti chladu

Šnorchlovať môžete takmer kedykoľvek a kdekoľvek. Dôležitým predpokladom je chuť spoznávať pestrý život pod hladinou, výber lokality a kvalitná výbava.

Radi a ochotne vám pomôžeme vybrať potápačskú masku, odporučíme vhodný šnorchel, alebo poradíme pohodlné plutvy. Samozrejmosťou je veľký výber, aktívna komunikácia a rýchle dodanie. Presvedčte sa, radi potopíme aj vás 🙂