Šnorchlovanie na Kréte

Grécko je známe viac než dvoma tisíckami ostrovov, no pre šnorchlistov je najvhodnejší ten najväčší z nich –  Kréta. V pobrežných líniách ostrova nie sú silné prúdy a voda je krásne priezračná až do hĺbky 30 metrov. Atraktivitu šnorchlovania na Kréte znásobuje skalnaté dno, ktoré je domovom veľkého množstvo rozmanitých druhov rastlín a živočíchov. Mnoho z nich nenájdete nikde inde. Na piesočnatých plážach je viditeľnosť rapídne znížená a na pieskovom podklade je morský život menej rozmanitý.

šnorchlovanie na Kréte v lagúne Balos
Jedna z najznámejších a najkrajších pláži na Kréte, Lagúna Balos

Ak sa počas vašej dovolenky na Kréte, rozhodnete vychutnať si jedinečné šnorchlovanie, rozhodne sa zďaleka vyhnite atraktívnym plážam, ako sú Lagúna Balos pri Chanii alebo pláž Stalida asi 15 kilometrov východne od Iraklia, ktoré sú turistami doslova preplnené.

Pri svojej návšteve Iraklia (Heraklionu) určite navštívte jednu z najznámejších pamiatok antického Grécka – bájny Knóssos. Palác s rozlohou 10 000 m2 s povestným Minóovým labyritnom, z ktorého cesta viedla len pomocou Ariadninej nite.

Morský život je najpozoruhodnejší práve v oblastiach, kde takmer vôbec neexistuje ruch dovolenkového letoviska. Ľudia na Kréte našťastie vyhľadávajú skôr piesočnaté pláže, a preto je väčšina kamenných zväčša poloprázdna.

Podmorský svet v týchto oblastiach ponúka naozaj nezabudnuteľný zážitok. Najčastejším výjavom pri šnorchlovaní na Kréte je množstvo morských rastliniek, pomedzi ktoré si pokojne plávajú skupinky pestrofarebných rybiek. Na šnorchlovanie sú najvhodnejšie mesiace september a október, keďže väčšina rýb prichádza k pobrežiu z dôvodu reprodukcie. Dávajte si však pozor na morských ježkov, či na ryby z čeľade ropušnicovité. Ich rozpoznávajúcim znakom sú početné ostne na povrchu tela, ktoré obsahujú jed a môžu spôsobiť významné opuchy. Preto odporúčame používať topánky do vody. Veľmi spoločenskými rybami sú murény pripomínajúce hada, ktoré však rovnako vylučujú jedovaté látky pomocou zúbkov.

Kréta, šnorchlovanie alebo potápanie na gréckych ostrovoch
Krásne počasie, nádherne priezračná voda a slabé morské prúdy tvoria ideálne podmienky na šnorchlovanie.

Ako sme už spomínali, na šnorchlovanie je vhodné takmer celé pobrežie Kréty so skalnatým dnom. Tými najobľúbenejšími oblasťami sú však okolie mesta Falasarna či malý ostrovček Dia severne od Iraklia. Mnohé miestne hotely organizujú výlety do týchto oblastí, ktorých súčasťou je aj úvodný kurz šnorchlovania. Ak budete mať počas vašej dovolenky na Kréte možnosť absolvovať podobný výlet, určite si ho nenechajte ujsť. Rozhodne to neoľutujete a získate krásny zážitok na celý život.

Pluma Bag
Kompletná výbava na šnorchlovanie – kvalitné plutvy, maska, šnorchel – všetko v jednom, obľúbenom sete Pluma Bag.

Šnorchlovanie je naša vášeň, radosť i práca. Preto vám vieme poradíme, odporučíme, pridáme vlastné skúsenosti. Individuálne riešime každú objednávku s jediným cieľom – aby ste si vaše dovolenkové šnorchlovanie skutočne užili.

plutvy-sk-logo