Preskočiť na obsah

Šnorchlovanie na Maldivách

  • by
maledivy

Kto raz navštívil Maldivy, (často a nesprávne nazývané Maledivy, či Malé Divy) navždy si ich uchová v svojom srdci a nikdy na ne nezabudne. Tento malý ostrovný štát patrí medzi najmenšie nezávislé štáty Ázie a svojou ľudnatosťou neprevyšuje počet obyvateľov Bratislavy. Napriek tomu je medzi západoeurópskymi a americkými turistami oveľa známejší, ako naša malá krajina. Za dobrú povesť vďačí bezprostredným, ústretovým domorodým obyvateľom, ale hlavne svojej panenskej, ničím nedotknutej prírode, rozmanitej tropickej faune a flóre a tropickému počasiu s celoročne ustálenými vysokými teplotami.

Šnorchlovanie je hlavným lákadlom Maldív, nakoľko sa krajina môže pýšiť krištáľovo čistou vodou s množstvom koralov a bohatým podmorským svetom. Každý rezort tento šport ponúka vo forme fakultatívneho výletu ako základnú atrakciu pre množstvo turistov, ktorí si sem prišli oddýchnuť a zrelaxovať.

Maledivy šnorchlovanie v nádherných vodách Indického oceánu

Maldivy je súostrovie 19 korálových ostrovov a 1100 ostrovčekov

O zážitky nie je núdza už cestou ku koralovému útesu. Nie je zriedkavosťou stretnúť obrovský húf delfínov, ktoré sprevádzajú loď celé desiatky metrov za neustáleho predvádzania rôznych skokov, sált a piruet a poskytujú tak dovolenkárom úchvatné divadlo.

Okrem delfínov sa nachádza v maldivských vodách tisíce druhov pestrofarebných rýb, nám známe sú skalárekorálové rybyrajeŽralok bieloplutvý, ktoré sa pohybujú väčšinou v plytkých vodách. Niektoré z nich možno objaviť i medzi útesmi, kde sa bežne vyskytujú tiež Zanklus ostnatý, Morský ostriežŽralok útesový, Ostnatec i Žralok čiernohrotý (čiernoplutvý). Žije tu aj nádherne sfarbený Papagájovec, ktorý so svojim zobáčikom, podľa ktorého dostal pomenovanie, škrabe a okusuje povrch koralov, čo je možné pri šnorchlovaní často zachytiť ako podivné škriabavé zvuky. Ďalej sa tu možno stretnúť s množstvom bezstavovcov, morských hviezdicmorských korytnačiek, ak máte trochu štastia zazriete murénu, barakudu či mantu obrovskú.

Koraly rôznych tvarov a farieb poskytujú dokonalý zmyslový zážitok. V blízkosti koralov sa vyskytuje plankton, na ktorého prítomnosť nás môže pri šnorchlovaní upozorniť typický zvuk, pripomínajúci pískanie. Citlivým šnorchlistom môže spôsobiť menšie nepríjemnosti, ako sú drobné vyrážky, svrbenie, nikedy až exém. Preto odporúčame po šnorchlovaní dôkladné osprchovanie a výplach uší čistou vodou. Ľudia s citlivou pokožkou môžu siahnuť po neopréne na šnorchlovanie, ktorý chráni pred poškriabaním i slnečným žiarením.

Big Eyes Evolution

Set Big Eyes Evolution so suchým šnorchlom Alpha. Ideálny na šnorchlovanie aj potápanie.

Každý z maldivských atolov obsahuje veľmi zaujímavé miesta vhodné na potápanie a šnorchlovanie. Okrem bohatej fauny a flóry mnoho lokalít ponúka rôzne zaujímavosti, ako napríklad previsy, jaskyne a iné skalnaté útvary, útesový dom Ellaidho House Reef v lokalite atolu Arri, množstvo vrakov lodí, medzi ktorými je najznámejší starý vrak lode British Loyalty v oblasti Addu Atolu. Tento vrak bol potopený japonskou ponorkou a leží v hĺbke 33 metrov. Dnes je už pokrytý tvrdými aj mäkkými koralmi. Okrem atolov Arri a Addu sú často vyhľadávanými aj North Male Atol, South Male Atol, Rasdhoo Atol, Fellidhoo Atol, South Maalhosmadulu Atol, Atol Faadhippolh Atol.

V prípade, že sa z nejakého dôvodu nedostanete na oficiálny šnorchlovací výlet, vo väčšine rezortov sa vyskytujú buď prirodzené alebo umelé koralové útesy, kde možno obdivovať bohatý podmorský život.

Na to, aby ste mohli obdivovať maldivský podmorský svet, nemusíte byť profesionálom. Keď máte pred potápaním alebo šnorchlovaním rešpekt, takmer všetky rezorty majú v ponuke kurzy potápaniašnorchlovania. Viaceré z týchto kurzov sú dokonca určené aj pre deti. Každý z dovolenkových ostrovov má aspoň z jednej strany pláže pravidelne čistené a upravované, vhodné aj pre rodiny s deťmi. Vstup do mora je veľmi mierny, na niektorých miestach dokonca voda siaha po kolená či po pás aj celé desiatky metrov od brehu. Morské dno a tiež pláže, plné jemného bieleho piesku poskytujú bohatý výber mušlí rôznych veľkostí, tvarov a farieb, ktoré si často požičiava krab pustovník, osídľujúci pobrežie.

Koralové útesy sú očarujúcim pestrofarebným pokladom Maldív, ktorý zďaleka nie je taký samozrejmý a trvácny, ako sa môže zdať na prvý pohľad. Pre ich záchranu je potrebné, aby sa nielen domorodé obyvateľstvo, ale hlavne množstvo turistov k nim správalo zodpovedne. Pomôže to zachovať túto krehkú fascinujúcu krásu aj pre budúce generácie.

Keď budete očarení a plní zážitkov odchádzať z Maldív, nezabudnite sa ešte z vtáčej perspektívy naposledy pokochať krehkou nádherou ostrovov, ktoré z výšky pripomínajú modrý achát, či iné drahé kamene. Je veľmi pravdepodobné, že sa vám tento obraz navždy vryje do pamäti a nahradí vaše doterajšie predstavy raja.plutvy-sk-logo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *