Chorvátsko je obľúbenou a dostupnou letnou destináciou mnohých slovenských turistov. Jadranské more je známe priezračne čistou vodou a kamenistými plážami, čo je ideálna kombinácia pre skúmanie života pod hladinou.
Pri šnorchlovaní môžete bežne pozorovať mnoho druhov drobných rybiek, lastúry, ulitníky a krásne zafarbenú flóru. Na výnimočne sa vyskytujúcich piesočnatých plážach veľmi ľahko zahliadnete zaujímavé platesy. V oblastiach, ktoré sa vyznačujú trvalými trávnatými plochami na dne, môžete pozorovať kalamáre a chobotnice. Najmä v hlbších vodách môžete vidieť starú vojenskú muníciu a vraky najmä z 19. storočia a 1. Svetovej vojny.
Špecifikom Chorvátska je veľký počet rozličných druhov morských ježkov, ktorým sa v čistej vode darí výborne. Natrafiť na nich môžete prakticky po celom pobreží Jadranského mora. Dbajte na to, aby tieto na pohľad lákavé stvorenia nechytali najmä deti pretože ich ihlice sa veľmi rýchlo zapichnú a vďaka malým háčikom sa ťažko vyberajú. Ak sa nevyhnete poraneniu spôsobenému morským ježkom, ihlice rýchlo a vcelku vytiahnite. V opačnom prípade hrozí hnisavý zápal, ktorý vám znepríjemní dovolenku. Najmä v plytkej vode, pri vstupe z pláže do vody, si dávajte veľký pozor kam stúpate. Z vlastnej skúsenosti odporúčame použiť vhodnú obuv do vody.

Jadran je raj šnorchlistov
Ak sa rozhodnete navštíviť Istriu, odporúčame zavítať na jej juh. Asi 10 km od mesta Pula sa nachádza skalnatý poloostrov Kamenjak, ktorý láka nadšencov šnorchlovania a potápania svojou bohatou podmorskou faunou i flórou. Kraby, sasanky, hviezdice, morské koníky, mnohofarebné morské riasy priam volajú po ich objavovaní. Pozor však, viacero druhov mušlí a živočíchov je zákonom chránených. Môžete ich pozorovať, fotiť, ale nedotýkajte sa! Keďže ide o severnejšiu časť Chorvátska, počítajte s chladnejšími vodami a neoprén na šnorchlovanie vám tu naozaj poslúži. Ak sa zaujímate o históriu, určite navštívte Pulu, najväčšie mesto na poloostrove. Jeho história sa spája s rímskou kultúrou, ktorej prvky sú viditeľné dodnes. Za návštevu určite stojí najzachovalejší amfiteáter v Európe.
Ak vaša cesta smeruje južnejšie, určite sa nezabudnite zastaviť na ďalších zaujímavých miestach. „Ostrov vitality a zdravia“ Lošinj, vyhľadávaný vďaka svojej ideálnej klíme alergikmi a astmatikmi ako prímorské kúpele. Patrí do skupiny kvarnerských ostrovov, kde bolo more vyhlásené za chránenú oblasť vďaka výskytu delfína skákavého. Ďalší známy kvarnerský ostrov Pag, je vhodný pre dovolenkárov, ktorí hľadajú kľud a pravý relax. O čo menej zábavy ponúka súš, o to bohatší na lastúry a rôzne druhy mušlí je podmorský život. Ostrov sa v stredoveku preslávil exportom soli. Jeho produkcia dodnes predstavuje 2/3 celkovej chorvátskej výroby. Navštíviť môžete saliny, ktoré slúžia ako ukážka starej tradície výroby soli.

Nezabudnuteľný zážitok si určite odnesiete zo šnorchlovania v národnom parku Kornati na severe Dalmácie. Park tvorí 147 ostrovov, ostrovčekov a útesov, ktoré sú dostupné len na lodi. Ostrovy ponúkajú nedotknutú prírodu a bohatý podmorský ekosystém. K videniu sú jaskyne, podvodné útesy, koraly, mušle a neskutočné množstvo rýb. Zážitok umocní ubytovanie v rybárskych domčekoch alebo kempovanie v prístave, či na lodi.
Náš tip: V Chorvátsku sa veľkej obľube teší tradičný lov rýb harpúnou. Stačí sa prihlásiť na príslušnom úrade, uhradiť bežný poplatok a môžete začať loviť.

Na oázu kľudu a potápačský raj narazíte v mestečku Rogoznica a priľahlej dedinke Zečevo. Nachádza sa medzi historicky atraktívnym mestom Šibenik a Primošten, ktoré je typické svojou starobylou časťou na poloostrove. Vďaka minimálnemu turistickému ruchu tu nájdete čisté pláže i vodu. S trochou šťastia uvidíte korytnačky, morské kraby, chobotnice, hviezdice a mnoho druhov rýb.
10 najkrajších chorvátskych pláži:
- Stiniva, Vis
- Sakarun, Dugi Otok
- Lubenice, Cres
- Žuljana, Pelješac
- Mali Bok, Cres
- Zavratnica, Senj
- Pasjača, Dubrovnik
- Uvala Meli, Cres
- Plat, Dubrovnik
- Saplunara, Mljet
Výborné podmienky pre šnorchlovanie vám ponúka Brela a jej okolie. Mestečko, dlhé zhruba 2 km, lemované pohorím Biokovo je akýmsi začiatkom Makarskej riviery. Menšie okruhliakove pláže sú od seba oddelené skalami a zaručujú súkromie a kľud. Rovnaká členitosť pláži je po celej dĺžke riviéry, takže šnorchlovanie si tu skutočne užijete. Svojou polohou láka turistov na výlety loďou a návštevu neďalekých ostrovov Brač, Hvar i najvzdialenejší Vis s bohatou históriou a zachovalým podmorským životom.

Najvyhľadávanejším miestom na šnorchlovanie a prvenstvo v Chorvátsku si pre „našincov“ stále drží pobrežie pri Pelješacu na juhu Dalmácie. Je to druhý najväčší chorvátsky polostrov, spojený s pevninou len úzkou Stonskou šijou. Destinácia je vhodná pre pokojnú dovolenku s možnosťou výletov po celom ostrove. Atraktívnymi miestami pre vodné aktivity sú oblasti Borak – Dingač, ktoré ponúkajú nádhernú vodnú panorámu. Pre skúsenejších sa ponúka šnorchlovanie priamo v Pelješackom kanáli, tu však dávajte pozor na silný prúd! Kanál oddeľuje poloostrov od ostrovov Korčula a Mljet. Podmorie Mljetu vyhlásil francúzsky vedec a dobrodruh Jacques-Yves Cousteau za najkrajšie na svete! Ponúka množstvo zátok, zapožičať si môžete vodné skútre, alebo kajaky a urobiť pekný výlet do okolia. Prípadne navštíviť menej známy ale o to krásnejší národný park Mljet.
Do Chorvátska, kde je priezračná voda si vyberajte kvalitnú masku s veľkými šošovkami alebo pohodlnú celotvárovú masku. Tá vám poskytne krásny rozhľad o všetkom čo sa okolo vás a pod vami deje. Nezabudnite na šnorchel. Čím lepší, tým menej sa musíte sústrediť na dýchanie a viac si vychutnáte šnorchlovanie.

Ak radi plávate alebo sa ponárate za lastúrami, hviezdicami a ďalšími pokladmi, určite využijete plutvy. Na rekreačné šnorchlovanie sú výborné stredne dlhé alebo krátke plutvy s flexibilným listom, ktoré vám pomôžu rýchlejšie preskúmať väčšiu plochu.

Svoju výbavu odporúčame rozšíriť napríklad o sieťku na poklady, vodotesný obal na mobil, funkčné tričko s UV ochranou alebo topánky do vody. Stačí vám len chuť objavovať o všetko ostatné sa postaráme my – www.plutvy.sk.

Letná dovolenka v Chorvátsku je ideálnou príležitosťou skúsiť šnorchlovanie. Čisté more, členité pobrežie a pomerne bohatý podmorský život sú ideálne predpoklady na nazabudnuteľné zážitky. Mnohé hotely a turistické agentúry vám ochotne ponúknu výlety na ostrovy a ostrovčeky spojené so šnorchlovaním či potápaním, prehliadkou morských jaskýň alebo objavovaním opustených zátok na morských kajakoch.
Ak hľadáte jedinečné zážitky, o ktorých budete môcť rozprávať za dlhých letných večerov, informujte sa u miestnych obyvateľov, popýtajte sa domáceho pri večernom pivku, vyspovedajte v prístave miestnych rybárov a naplánujte si vlastný výlet. Nemusíte byť milionár, aby ste si mohli prenajať vlastný „brod“ – loďku aj s kapitánom a vydať sa na vlastnú šnorchlovaciu expedíciu.