Zázračné Červené more

Egypt je najvyhľadávanejšou a najobľúbenejšou destináciou pre potápačov a šnorchlistov. Jeho pomerne blízka poloha, krásne piesočnaté pláže a slnkom prehriate Červené more plné podmorského života, lákajú každého milovníka aktívnej dovolenky. Tri hodiny lietadlom a čaká na vás 1500 kilometrov pobrežia, od južného polostrova Sinaj až po odľahlé severné pobrežie Akabského zálivu.More ponúka úžasnú panorámu a rozmanitosť koralových útesov, tie poskytujú útočisko tisíckam druhov morských živočíchov a rastlín. Vďaka koralom tu nájdete faunu a flóru akú nikde inde na svete. Navyše leží v subtropickom podnebnom pásme, preto si podmorskú dovolenku môžete vychutnať celoročne.

Aqia qr+ Ocean Reef
Najobľúbenejšia celotvárová maska na dovolenkové šnorchlovanie Aria QR+, ktorá umožňuje pohodlne a bezpečne dýchať ústami aj nosom.

Vďaka vysokej salinite vody v Červenom mori môžete nerušene ležať na morskej hladine a pomocou okuliarov na potápanie a šnorchla sledovať bohatstvo podmorského sveta v jeho bezprostrednej blízkosti. Nápor turistov si vybral svoju daň a v niektorých lokalitách sú koraly už takmer zničené, útesy však zostávajú bohaté na tropický podmorský život. Na egyptskom pobreží leží veľké množstvo lokalít vhodných pre šnorchlovanie. K hlavným destináciám dovolenkárov už desaťročia patrí Hurghada, ktorá turistom ponúka až 40 kilometrov sprístupnených pláží. Nájdete tu jedny z najlepších podmienok na šnorchlovanie. Mnohí turistickí sprievodcovia označujú šnorchlovanie za to najlepšie, čo môžete v Hurgade robiť.

Hurghada svojou polohou priam láka aj na návštevu niektorých zaujímavých historických miest. Za obhliadku určite stojí Luxor s jeho pamiatkami z dôb staroegyptskej civilizácie. Jednodňový výlet do Káhiry, hlavného mesta Egypta, spojený s prehliadkou  Veľkých pyramíd či tajomnej Sfingy v Gíze nadchne aj toho najnáročnejšieho dovolenkára. Adrenalínovú zábavu si môžete užiť na džípoch či motorkách na Safari.

Zaujímavé lokality v okolí Hurgady sú :

  • Makadi Bay je zároveň chránenou oblasťou. Vstup do mora je pozvoľný a koralové útesy sú v bezprostrednej blízkosti pláží.
  • Ostrov Giftun je súčasťou národného parku, ktorý návštevníkom ponúka priezračnú vodu a čisté pláže. V zákutí plytkých lagún sa nachádzajú mnohé koralové útesy, pod ktorými sa skrývajú rozmanite druhy morských rýb či rastlín. Z dôvodu nezabudnuteľnej scenérie a unikátnych druhov morskej fauny a flóry je Giftun považovaný za raj šnorchlovania. V ponuke cestovných kancelárií a hotelov môžete nájsť celodenný výlet loďou na tento ostrovPlavba je spojená so šnorchlovaním, lode najskôr zakotvia pri koralových útesoch, potom pri samotnom ostrove. Cestu vám môžu spestriť delfínybarakudy, ale aj útesové žraloky. Pod hladinou vás čaká krása pestrofarebných koralov a množstvo mnohofarebných, rozmanitých druhov rýb.
  • Sharm El Naga sa nachádza približne 20 km južne od Hurgady, avšak spojenie s letoviskom je neustále zabezpečené miestnou dopravou. Sharm El Naga je známe najmä koralovou bariérou s mnohými plytčinami, kde si prídu na svoje aj malé deti. Opäť sa jedná o chránené miesto s mimoriadne zachovalými koralmi a s doslova farebným ohňostrojom rýb.
  • El Gouna mestečko postavené na umelo vytvorených lagúnach je považované za „egyptské Benátky“. Ponúka spoznávanie podmorského sveta priamo na mori počas plavby. Veľkým lákadlom je aj samotná prehliadka mesta a návšteva Akvária. Okrem spomínaných oblasti na šnorchlovanie je v okolí Hurgady možné využiť aj ďalšie pláže, avšak tie zväčša patria súkromným hotelom. Medzi najpopulárnejšie patria napr. Old Vic či Papa Beach Club.
Potápačská maska a šnorchel do Egypta
Kvalitný šnorchlovací set Cressi Kit Matrix, s ktorým si šnorchlovanie v Egypte vychutnáte.

Najjužnejšie položená rekreačná oblasť Egyptu je Marsa Alam. Vďaka svojej polohe je tu teplo aj v zimnom období. Pre potápaniešnorchlovanie je táto oblasť pomerne nová. Je ohraničená 400 km dlhou koralovou stenou s krištáľovo čistou vodou. Pod ňou sa nachádza rozprávkovo farebný svet prírodou zachovalých koralov a exotických vodných živočíchov. Ak sa rozhodnete tráviť svoju dovolenku práve tu, určite navštívte zátoku Abu Dabbab alebo Gorgonia beach, kde sa ocitnete v spoločnosti korytnačiek, ktoré tu zároveň aj hniezdia. Vašimi sprievodcami budú  húfy pestrofarebných rýb a dokonca aj dugongy morské – tzv. morské kravy. Ďalšou zaujímavosťou tohto strediska je, že leží na spojnici pobrežnej komunikácie a diaľnice do Edfu. Zaujme vás tým, že pozdĺž diaľnice sú v skalách vytesané nápisy a obrazy zvierat, prechádza tiež viacerými historicky zaujímavými miestami.

Červené more, Egypt, šnorchlovanie vo vlnách
Šnorchlovanie v Červenom mori

Svoje čaro nám ponúka aj Sinajský polostrov (Sinaj) so svojimi pobrežnými strediskami Sharm el Sheik alebo Taba. Keďže ide o polostrov, sú tu zreteľnejšie odlivy a častejší výskyt vĺn a vetra.

Druhé najnavštevovanejšie letovisko v Egypte je Sharm el Sheik. Turistický ruch sa tu začal rozvíjať oveľa neskôr ako v Hurgade, preto sú koralové útesy dobre zachovalé už v blízkosti hotelových pláží. So svojimi oblasťami je vyhľadávaný milovníkmi potápaniašnorchlovania:

  • Ras Nasrani – ide o malebnú morskú zátoku s tyrkysovou vodou, podmorskou rezerváciou, ktorá ukrýva mnohé poklady podvodného sveta.
  • Ras Mohamed – patrí medzi desať najlepších potápačských miest na svete, ale je tiež vhodný pre nadšencov šnorchlovania. Aj sem hotely uskutočňujú celodenné výlety s inštruktormi šnorchlovania na jachtách za krásami národného parku – za viac než tisíckami druhov rýb, za morskými korytnačkami, žralokmi čiernoplutvými, rajami a bohatou podmorskou flórou.
  • Borthers Islands – pod týmto názvom sa skrývajú dva ostrovčeky Big a Little Brothers, ide o rezerváciu s najväčším počtom žralokov v Červenom mori, teda vhodná pre všetkých, ktorý sa chcú s týmto predátorom naozaj stretnúť. Pri šnorchlovaní môžete dokonca žralokov kŕmiť priamo z ruky na hladine vody pri lodi.
Aqua-Speed Optic Pro
Spoľahlivá maska na dovolenkové potápanie a šnorchlovanie Aqua-Speed Optik Pro, do ktorej je možné osadiť dioptrické šošovky s plusovými aj mínusovými hodnotami.

Najsevernejším egyptským letoviskom  je kľudné, pomerne mladé stredisko Taba. Podmorských bádateľov priťahuje hlavne morskými koníkmi, ktoré sa nikde inde v Červenom mori nenachádzajú. Väčšina pláží má prístup do mora cez koraly preto odporúčame vziať si so sebou do vody aj vhodnú obuv do vody. Časť Taba Heights ponúka okrem rôznych „suchozemských“ atrakcií aj podmorské nezabudnuteľné zážitky. Plávanie s korytnačkami alebo rajami vám určite navodí tú správnu dovolenkovú atmosféru.

Aqua-Speed Light
Plážové topánky do vody Aqua-Speed Light, ktoré chránia chodidlo pred poranením a zjednodušujú pohyb po klzkom či slnkom rozpálenom povrchu.

Sinaj patrí medzi najkrajšie púštne oblasti sveta. Zároveň je východiskovým bodom pre najrôznejšie fakultatívne výlety. Za videnie určite stojí Mojžišova hora a kláštor sv. Kataríny, ktorý je postavený na jeho úpätí. Polostrov svojou polohou priam ponúka navštíviť Jeruzalem, výlet si môžete spojiť s kúpaním v liečivých vodách Mŕtveho mora. Priamo z Taby sa ponúka plavba loďou do Jordánska, miesta biblickej histórie. Silným zážitkom určite bude návšteva mesta Petra, ktoré je vytesané do ružových skál.

Hurghada, Egypt šnorchlovanie a potápanie
Nádherný podmorský život Červeného mora.

Každého dovolenkára láka niečo iné. Niekto cestuje za adrenalínom, niekto za spoznávaním historických pamiatok a krajiny, iný hľadá zábavu alebo relax pre dobitie „batérii“. Tak či onak, Egypt ponúka každému z nás zážitky, na ktoré sa nezabúda! Pre kompletnú výbavu a odborné poradenstvo náš tím Plutvy.sk – +421 944 90 90 04 alebo info@plutvy.sk.plutvy-sk-logo