Phuket, Bali a krásna Malajzia

Juhovýchodná Ázia je považovaná za najrozmanitejší kút našej Zeme. Dych vyrážajúce prírodné scenérie prepletené početnými kultúrnymi a historickými pamiatkami zanechajú v každom cestovateľovi nezabudnuteľné pocity.

Pod  pojmom Juhovýchodná Ázia si väčšina z nás predstaví biele piesočnaté pláže Thajska. Tí scestovanejší však vedia, že svoje brány svetu už dávno ponúka aj večne usmiaty Vietnam, multikultúrna Malajzia, najväčší ostrovný štát na svete Indonézia, chudobná Kambodža, Zlatá zem Mjanmarsko a stomiliónové Filipíny.

Juhovýchodná Ázia mapa na Šnorchlvoanie.sk
Mapa krajín Juhovýchodnej Ázie

Vďaka svojej polohe majú všetky krajiny spoločné tropické podnebie. To je charakteristické obdobiami sucha a monzúnov. Najvyhľadávanejšími sa stávajú v období medzi novembrom a februárom, kedy teplota dosahuje príjemných 30 stupňov. Zhruba od marca do mája teploty vystupujú k tropickým 40tkám a od júna do októbra prichádza obdobie monzúnov – dažďov.

A kam si určite nezabudnúť pribaliť svoju šnorchlovaciu výstroj?

Večne usmiaty Vietnam
Veľkým turistickým hitom sa stáva práve Vietnam, najmä vďaka svojim dvetisícpäťsto kilometrov dlhým nádherným plážam pri vyhriatom Juhočínskom mori. Najvyhľadávanejšou vietnamskou plážovou promenádou je prímorské mestečko Nha Trang. Oblasť je preslávená svojimi krásnymi plážami a tyrkysovo priezračnou vodou, ktorá obmýva 71 ostrovčekov pri jeho pobreží. Všetky sú ako stvorené na šnorchlovanie. V oblasti sa nachádza zhruba 400 druhov korálov. Hotový podmorský raj môžete nájsť aj na súostroví štrnástich ostrovov s názvom Con Dao. Na ich plážach sa vyskytujú ohrozené druhy korytnačiek Karety obrovskej a Karety pravej. K chráneným ekosystémom patria aj mangrovníkové porasty, koralové útesy a dno porastené morskými riasami.

šnorchlovanie vo Vietname
Skvelým zážitkom je šnorchlovanie z lode!

Vietnam je tajuplná krajina povestná stále prítomným úsmevom svojich obyvateľov. Hlavné mesto Hanoj so starobylými, koloniálnymi štvrťami má pre vás pripravené rušné ulice plné kultúrneho bohatstva. Ďalšie turistické centrum Hočiminovo mesto (kedysi známe ako Saigon) vám odhalí svoje podzemné mestečko Cu Či– labyrint tunelov, ktoré postavili počas vietnamskej vojny. Je taktiež vynikajúcim miestom pre výpravy k delte rieky Mekong, ktorú môžu adrenalínový nadšenci splavovať. Najznámejším a najkrajším miestom pre splavovanie je bez pochýb zátoka Ha Long. V zálive sa nachádza nespočetné množstvo vápencových ostrovčekov, skrytých lagún a jaskýň, ktoré čakajú na prebádanie.

Chudobná Kambodža
Ak už sa rozhodnete navštíviť juhovýchod Ázie, vaša pozornosť by mala patriť aj najznámejšej pamiatke v Kambodži a tou je Angkor Wat. Je to najväčší komplex chrámov, obdivovaný hlavne vďaka svojej dokonalej architektúre, postavený uprostred džungle. Krajina ponúka taktiež krásne pláže, dokonca tri z nich sa umiestnili v zozname najkrajších ázijských pláži. Pekné podmorské zážitky v blízkosti pláže si môžete dopriať v prímorskom mestečku Sihanoukville, ktoré je obmývané morom z troch strán. Medzi najkrajšie pláže určite patrí štyri kilometre dlhá Otres Beach s kamenistým výbežkom. Obrovský zážitok vám prinesie nočné kúpanie sa medzi fosforeskujúcim planktónom v blízkosti tejto pláže. Určite sa oplatí za šnorchlovaním vyraziť aj na okolité ostrovy.

Multikultúrna Malajzia

Spectra Dry
Kvalitný šnorchlovací set Spectra Dry s bezpečným suchým šnorchlom. Ideálny na dovolenku a potápanie.

Ostrovy tejto krajiny ponúkajú skutočný raj na Zemi. Pokiaľ ste ozajstnými milovníkmi dovolenkového pokoja, krásnych pláží a tyrkysového priezračného mora ostrov Perhetian je pre vás ako stvorený. Jednou z najobľúbenejších aktivít je tu rozhodne šnorchlovanie. Krásu koralového podmorského života dopĺňa panenská príroda takmer nedotknutá civilizáciou. Miestny s obľubou podnikajú pre turistov rôzne výlety na okolité ostrovčeky, či už za morskými korytnačkami alebo žralokmi sivými.

Medzi najznámejšie prázdninové destinácie v Malajzii určite patrí súostrovie Langkawi, tvorený 99 ostrovmi v Andamanskom mori. V obľúbenosti nezaostávajú ani ostrovy Pulau Tioman a Pulau Sibu so svojimi zachovalými bielymi koralmi, ktoré slúžia hlavne ako útočisko pre veľké množstvo exotických rýb.

Ostrovná Indonézia
Je tvorená vyše sedemnásť tisíc ostrovmi s najpestrejším podmorským životom na svete. Väčšina ostrovov je prístupná len na liveboardoch, tzv. safari lodiach, na ktorých je možné stráviť aj niekoľko dní a plávať medzi jednotlivými ostrovmi. Môžete navštíviť Sulawesi – jediné miesto, ktoré má až osem národných parkov. Zaujímavosťou je fakt, že polovica z nich je morská. Rozhodne najlepším z nich pre šnorchlovanie je národný park Bunaken s veľkou biodiverzitou, čiže veľkou rozmanitosťou živočíšnych a rastlinných druhov. Cez korytnačky s priemerom panciera  až po barakudytuniaky a mnoho iných exotických rýb. Na ostrove sa dá zakúpiť aj celodenný výlet za delfínmi. Loď vás privezie až k ich „ohnisku“ a zaručuje vám nezabudnuteľný zážitok z plávania a šnorchlovania s týmito morskými cicavcami.

Juhočínske more, šnorchlovanie a spaerfishing
Juhočínske more je známe obrovskými húfmi pestrofarebných rýb. Nasaďte si masku, šnorchel a nazrite do ich nádherného sveta.

Každý z ostrovov Indonézie má svoje čaro, pozor však na veľký počet sopiek, ktoré sú aj v súčasnosti aktívne.

Zlatá zem – Mjanmarsko
Zlatá zem, po slovensky Mjanmarsko (bývalá Barma), ktorá si vyslúžila svoj názov vďaka chrámovým komplexom so zlatými pagodami je pre cestovateľov známa hlavne svojim prímorským letoviskom Ngapali Beach. Má nádhernú trojkilometrovú pláž s bielym pieskom, lemovaná je palmami a exotiku umocňujú tradičné rybárske dedinky, ktoré sa tu nachádzajú medzi hotelovými rezortmi. Šnorchlovanie v Ngapali Beach je vhodné najmä pre nenáročných turistov. Napriek tomu sa môžete priamo z pláže vybrať na štvorhodinový poznávací výlet spojený s prehliadkou podmorského života a obdivovaním pestrofarebných rýb.

Filipíny a ich sedem tisíc ostrovov
Bezkonkurenčný podmorský svet si môžete vychutnať na ktoromkoľvek z viac ako sedem tisíc filipínskych ostrovov.

Ostrov Boracay v srdci filipínskych ostrovov, má jedny z najkrajších pláží na svete. Biele pláže lemované palmami ponúka skvostné kúpanie, ale aj šnorchlovanie pri koralových útesoch.

šnorchlovanie a spearfishing na Filipínach a v juhovýchodnej Ázii
Šnorchlovanie pri korálových útesoch pri pobreží Filipín.

Ostrov Coron využívajú hlavne milovníci potápania, ktorí vyhľadávajú vraky lodí, ale má čo ponúknuť aj šnorchlistom. Nachádza sa tu podmorská rezervácia a každý ponor sa vám bude zdať, akoby ste sa ocitli v akvárium plnom pestrofarebných rýb. Ďalším ostrovom pre pekné zážitky je určite Bohol, ktorý sa okrem iného preslávil svojim pohorím Chocolate Hills. Ak aj vy túžite zažiť vzrušujúce stretnutie s delfínmi, v okolí ostrova Panglao sa vám to určite podarí.

Najväčší ostrov Filipín Luzon spolu s hlavným mestom Manila, láka turistov na návštevu čínskeho cintorína, pevnosti Santiago či kláštorov a katedrál zapísaných na Zozname svetového dedičstva  UNESCO. Ostrov sa môže popýšiť starými ryžovými terasami s úctyhodným vekom  (9000 rokov) ktoré určite stojí za to vidieť.

Ak okrem poznávania nových kultúr, chcete zažiť aj čaro piesočnatých pláží a nádherného šnorchlovania či potápania, neváhajte.  Juhovýchodná Ázia vám ponúka toľko možností, že si budete želať, aby vaša dovolenka nikdy neskončila.

Balíte sa na dovolenku a chýbajú vám plutvymaska alebo celý set na potápanie ? Radi vám pomôžeme s výberom, ochotne poradíme a rýchlo doručíme.

plutvy-sk-logo