Mexický poklad v cenotes

Mexiko je veľmi pestrá a rozmanitá krajina. Je vhodnou destináciou najmä pre turistov, ktorých fascinuje poznávanie histórie, obdivujú prírodné krásy na súši, či pod vodnou hladinou alebo milujú leňošenie na pláži.

Mexiko je 40x väčšie ako Slovensko. V pobrežných nížinách je prevažne horúce a dusné počasie, vo vnútrozemí vo vyšších nadmorských výškach je suché a teplé. Pri výbere dovolenky myslite na to, že od júna do septembra pretrváva v južných oblastiach krajiny obdobie dažďovobdobie sucha naopak trvá od októbra do mája.

Mexiko je pre šnorchlistov i potápačov doslova rajom. Možností je skutočne mnoho, no najväčším lákadlom sú mystické cenoteszatopené jaskyne, v ktorých sa zhromažďuje podzemná voda. Vznikli ústupom oceánu pred miliónmi rokov a tropické dažde z nich urobili  zásobáreň pitnej vody. Cenoty sú čarokrásne miesta s krištáľovo čistou vodou. Jej priezračnosť podčiarkujú slnečné lúče prenikajúce cez hladinu a dotýkajúce sa dna. Rozprávkovú atmosféru dotvára krehká krasová výzdoba – stalagmity, stalaktity a zeleň okolitej džungle odrážajúca sa na čírej hladine. To musíte zažiť!

Najznámejšie a najkrajšie jaskyne sa tiahnu pozdĺž hlavnej cesty od mestečka Playa del Carmen smerom na Valladolid. Nachádzajú sa ich tu stovky. Niektoré z nich sú vhodné na šnorchlovanie a potápanie, iné slúžia ako kúpaliská pre turistov. Medzi najznámejšie patria:

Studňa obetí, pomenovaná podľa ľudských kostí, ktoré sa našli na jej dne. Legenda hovorí o mayskom kulte, ktorý veril, že boh dažďa Chaaca žije v hlbinách cenotu. Na zmiernenie mu prinášali ľudské obete. Väčšina výletov do Chichen Itza zahŕňa aj kúpanie sa v neďalekom Cenote Ikkil, ktorý je čiastočne otvorený ako jaskyňa a obkolesený džungľou zelene. Voda je dostatočne hlboká a je možné do nej skákať z pripravených mostíkov. Studňa obetí sa nachádza v nachádza v Chichen Itza, turisticky veľmi zaujímavej lokalite, ktorá je archeologickým náleziskom mayského mesta. Najznámejšou stavbou tejto oblasti je Kukulkánova pyramída.

Zatopené jaskyne, Cenoty
Cenotes – zatopené jaskyne kde sa môžete kúpať, šnorchlovať, potápať

Cenote Dos Ojos názov dostal podľa toho, že jeho dva hlavné vstupy pripomínajú ľudské oči. Je známy úplne priezračnou vodou s viditeľnosťou aj viac ako 100 m. Jaskyňa nie je úplne zatopená, takže sa do jej útrob dostane aj šnorchlista. Medzi zaujímavosti patria upravené trasy pre potápanie, menším negatívom je veľké množstvo ľudí.

Cenote Angelita sa nachádza v Mexickom zálive a je častou destináciou potápačov a spearfisherov. Zaujímavosťou je, že na dne tečie rieka. Súčasťou zálivu sú potopené krasové jaskyne, v ktorých dochádza k prelínaniu sa slanej a sladkej vody. Celý výjav dopĺňajú stromy popadané na dne. V tomto cenote sa dajú loviť aj ryby.

Najlepšie podmorské lokality tichomorského pobrežia sú Puerto Vallarta, kde sa nachádzajú prírodné rezervácie a koralové lavice. Tiež sa tu konajú lodné výlety spojené s pozorovaním veľrýb a delfínov.

Spectra Nero
Se Sectra Nero – kvalitný set šnorchla a masky s veľkými zorníkmi pre čo najkrajší výhľad.

Skvelé príležitosti pre šnorchlovanie a potápanie sa ponúka tiež celé karibské pobrežie, ktoré od polostrova Yucatán až po Belize lemuje najväčší koralový útes na západnej pologuli – Mezoamerický korálový útes. Opäť tu nájdete podmorské jaskyne a tunely, svoj domov tu majú stovky druhov rýb a morských živočíchov. Potápačská komunita považuje túto lokalitu za jedno z troch najlepších miest na svete. Hlavnou mekkou podmorského “bádania” je však ostrov Cozumel. Skvelá teplota vody a pomaly do mora klesajúce piesočné pláže ocenia i rekreační šnorchlisti. Jednou z najzaujímavejších destinácií je park Chankanaab, potápači zamieria na útes San Francisco Reef.

Zaujmavé je aj šnorchlovanie na koralových útesoch Cancúnu – mladého veľkomesta, ktoré bolo do roku 1950 nedotknutým Karibským ostrovom. Nachádza sa tu 20 km dlhá biela pláž s jemným pieskom, ktorá pomaly klesá do krištáľovo čistého mora s koralovými útesmi. Pozoruhodnosťou tejto destinácie je možnosť šnorchlovať a potápať sa v podmorskom múzeu, ktoré vytvoril sochár a vášnivý potápač Jason De Caires Taylor. Zvláštnu historickú atmosféru môžete zažiť tiež pri šnorchlovaní sa na koralových útesoch v okolí Tulum, nakoľko sa nad plážou týčia ruiny starobylého Mayského mesta. Podmienky sú tu vynikajúce po celý rok. Môžete tu vidieť mäkšie, či tvrdšie koraly, miesta s väčším výskytom rýb, a pri troche šťastia morské korytnačky, alebo murény.

nezabudnuteľným zážitkom je plávanie a šnorchlovanie v tropickej lagúne Xel-ha
Nezabudnuteľným zážitkom je plávanie a šnorchlovanie v tropickej lagúne Xel-ha

Ďalším turisticky atraktívnym miestom je zábavný park Xcaret. Je to prírodný archeologický ekopark s ruinami menších chrámov, umelými jaskyňami a prírodnými studňami, ktorý umožňuje kúpanie s delfínmi, šnorchlovanie i potápanie. V parku sa nachádza viac ako 40 prírodných a kultúrnych atrakcií. Podobne zaujímavá je aj destinácia Xel-Ha – tropická lagúna, v ktorej sa dá splavovať rieka, plávať s delfínmi i jazdiť na koni.

Okrem šnorchlovania a potápania, lovu rýb, archeologických skvostov a zábavných parkov, ponúka Mexiko mnoho ďalších zaujímavých aktivít, ako je napríklad – vodné lyžovanie, vodné skútre, paragliding, parasailing, surfing a windsurfing. Ak vás náhodou množstvo zážitkov unaví, silu načerpáte pri slnení a kúpaní sa na bielych mexických plážach. Najznámejšie sú Playa del Carmen, pláže v Acapulcu, v okolí Cancúnu a mnoho ďalších.

Mexiko je jednoducho nádherná krajina plná farieb, chutí, pre nás milovníkov podmorských krás okorenená mystickými cenotmi. Všetky tieto čriepky vytvárajú spolu celok, plný súladu a harmónie. Zažiť Mexiko sa naozaj oplatí. Všetko potrebné vybavenie na šnorchlovanie a potápanie nájdete u nás, na jednom mieste www.plutvy.sk.

plutvy-sk-logo