Stovky thajských ostrovov

Thajské kráľovstvo očarí každého kto tento dovolenkový raj navštívi. Na mape ho ľahko spoznáte pretože jeho tvar pripomína hlavu slona. Pevninská časť predstavuje hlavu a jeho chobot sa tiahne okolo Thajského zálivu až k hraniciam Malajzie. Thajsko obmývajú Juhočínske (Tichý oceán) a Andamské more (Indický oceán), a vďaka svojej polohe sa tu môžete stretnúť s najrôznejšími typmi podnebných pásiem. Najvyhľadávanejším sa stáva v období medzi novembrom a marcom, kedy teplota dosahuje príjemných 30 stupňov. Na prelome marca a apríla nastáva obdobie thajského leta, teploty vystupujú k 40-tkám a užiť si ho môžete až do júna. Od júla do októbra prechádza obdobím monzúnov – dažďov, ale aj v tomto období sa nájdu vhodné miesta k návšteve.

Krajinu možno rozdeliť na štyri oblasti, a to: oblasť vysokých hôr a úrodných údolí severného Thajska, najchudobnejší rovinatý severovýchod, úrodný stred a južný polostrov tvorený prevažne dažďovým pralesom.

Nadchne vás predovšetkým panenskou prírodou, nádhernými snehobielymi piesočnatými plážami a tyrkysovou vodou s množstvom lagún. Svoju dovolenku tak môžete poňať ako relaxačnú, ale aj ako cestu za poznanímdobrodružstvom a vysnívaným šnorchlovaním.

Thajsko potápanie a šnorchlovanie z lode
Thajský záliv – šnorchlovanie alebo potápanie z lode bude čerešničkou na krásnej dovolenky

Thajsko patrí k najlepším miestam na svete pre potápaniešnorchlovanie, kde na vás čaká tsunami nezničený podmorský raj – ostrovy pri thajskom pobreží. Tie sa podľa svojej polohy delia do troch skupín. Do prvej skupiny patria ostrovy ležiace na východ od Bangkoku, východiskovým bodom je Pattaya, presne medzi Bangkokom a hranicami Kambodže. Druhú skupinu tvoria ostrovy rozkladajúce sa pri južnom pobreží Thajského zálivu (Ko Samui), kde sa dá potápať celoročne. A tretia skupinka sa nachádza v Andamskom mori (Phuket), pri západnom thajskom pobreží, medzi Barmou a Malajziou.

Cressi Matrix Kit
Obľúbený set Cressi Matrix Kit je skvelou voľbou na dovolenkové šnorchlovanie a potápanie.

Thajsko ponúka turistom stovky ostrovov a ostrovčekov s fantastickou scenériou a ideálnymi podmienkami pre potápanie. Medzi najnavštevovanejšie a najvyhľadávanejšie milovníkmi podmorskej krásy určite patria tieto:

Koh Tao – v preklade „korytnačí ostrov“. Je malý, malebný a hornatý ostrovček, obľúbený vďaka svojimi ľuďmi nepreplnenými plážami. Dnes je jednou z najvyhľadávanejších lokalít pre potápačovšnorchlistov. Vďaka svojim prekrásnym zálivom s kryštálovou vodou, ktoré sa stávajú útočiskom rôznych druhov tropických rýb, sa stane vaše šnorchlovanie nezabudnuteľným zážitkom.

Koh Phi Phi – tropický raj. Jeden z hlavných ostrovov v súostroví šiestich ostrovčekov. Vysoké kopce, úžasné pláže, smaragdovo zelené more, korálové útesy a farebný podmorský život vytvárajú kúzelnú scenériu. Priamo na ostrove si môžete zakúpiť výlet na lodi spojený so šnorchlovaním. Váš sprievodca vám ukáže tie najúžasnejšie miesta, jaskyne, lagúny a zátoky plné pestrofarebných rýb.

Koh Lanta – jeho západné pobrežie lemujú prekrásne široké pláže a čisté azúrové more. V súčasnosti je vyhľadávaný všetkými vekovými kategóriami. Na svoje si prídu ako milovníci podmorského života, pretože more pri ostrove má koralové dno, tak aj milovníci turistiky. Napríklad návštevou kaučukových plantáží v strede ostrova, návštevu dediny morských nomádov Sang Gau, či kvapľovej jaskyne Mai Kaeo.

šnorchlovanie v Thajsku, Krabi, Phuet
Ak navštívite Thajsko, nenechajte si ujsť šnorchlovanie alebo potápanie. Miestna fauna a flóra je nádherná.

Koh Lipe – rozlohou maličký ostrovček, ktorý sa dá obísť pešo za pár hodín. Spolu s viac než 50-timi ďalšími ostrovmi patrí do národného parku Tarutao. Park a jeho ostrovy sú domovom pre morské korytnačkyveľrybyvaranymakaky a ďalšie živočíšne druhy. Vyznačuje sa tropickým, veterným podnebím a ponúka pre každého niečo. Úžasný podmorský svet môžete nerušene objavovať aj počas plnej turistickej sezóny, hoci sa ostrov stáva z roka na rok populárnejším. Vďaka tomu, že nebol zasiahnutý vlnou tsunami má zachovalé koralové útesy. Medzi jednotlivými plážami sa nachádza džungla, do ktorej môžete počas pobytu zavítať. Za pozornosť určite stoja aj miestne jaskyne. Ak túžite zažiť ozajstné dobrodružstvo zastavte sa na ostrove Koh Tarutao, kde na vás čaká úplne iná atmosféra bez komerčných aktivít a turistických rezortov. Priťahuje hlavne zážitkom obhliadnuť si opustenú väznicu Talo Wao s hneď vedľa nej nachádzajúcou sa trojkilometrovou plážou. Pláž si obľúbili morské korytnačky, ktoré sem chodia klásť vajíčka.

Koh Similan – alebo aj Similanské ostrovy. Ide o súostrovie malých ostrovčekov v Andamskom mori. Vďaka svojej kráse, nádherným plážam a rozľahlým koralovým útesom patrí medzi top 10 najkrajších miest na zemi. Ostrovy sú súčasťou rozsiahlej morskej rezervácie a počet návštevníkov je obmedzený.

Thajsko má stovky krásnych ostrovov a ostrovčekov, ktoré môžete objavovať celý život.
Thajsko má stovky krásnych ostrovov a ostrovčekov, ktoré môžete objavovať celý život.

Koh Kradan – v súčasnej dobe je vyhľadávaný hlavne pre svoj bohatý podmorský život. Už 60 metrov od brehu sa môžete ponárať pri rozľahlom koralovom útese. Ale pozor, ostrov bol poznačený prírodnými živlami.

Koh Bolon – ide o menšie ostrovy  v Národnom parku Petra Islands, vhodný najmä pre milovníkov potápania a podmorského života. V ich vodách vás čaká ozajstný raj plný exotických rýb, morských hviezdíc a úchvatných farebných koralov.

Thajsko a celá Juhovýchodná Ázia s množstom nádherných rýb sú vychýrenou destináciou spearfisherov – lovcov  rýb s harpúnou.

Na všetkých ostrovoch sa môžete rozhodnúť využiť služby miestnych agentúr a dopriať si tak výlet loďou spojený so šnorchlovaním pri jednom z mnohých opustených ostrovov. Ďaleko od civilizácie v srdci panenskej prírody.

Ak už vaša cesta smeruje na ktorýkoľvek z týchto ostrovov, nevynechajte ani prehliadku hlavného mesta Thajska – Bangkoku, ktorý je prezývaný „mesto anjelov“. Večné a nádherné mesto bohov sa nachádza v strede krajiny a je jedným z najvyhľadávanejších miest na trávenie exotickej dovolenky. Od ruchu veľkomesta vás uchránia zhruba tri stovky chrámov a kláštorov postavených tradičnou thajskou kultúrou. Najstarším chrámom je Wat Po so svojím pozláteným ležiacim Budhom. Milovníkov nakupovania poteší plávajúci trh Damnoen Saduak, spleť úzkych kanálov a plných lodiek s pádlujúcimi obchodníkmi ponúkajúcimi najmä čerstvé ovocie, zeleninu, koreniny, ale aj tradičné thajské jedlá a nápoje. Najrôznejšie druhy tovaru od výmyslu sveta si môžete popozerať na víkendovom alebo nočnom trhu. Detičky si určite prídu na svoje v miestnej ZOO, ktorá najväčšia v juhovýchodnej Ázii.

Thajsko je dostupná exotika bez potrebných víz a povinných očkovaní. Dovolenka splnených snov najmä pre milovníkov vody a hĺbok. Ak potrebujete doplniť svoju výbavu o maskuplutvyharpúnu na lov rýb, alebo ďalšie potreby na pláž ako topánky do vody. Radi vám pomôžeme s výberom, poradíme, odporučíme, pridáme vlastné tipy a skúsenosti. Zavolajte nám na +421 944 90 90 04 a o ostatné sa postaráme.

plutvy-sk-logo