Kde šnorchlovať v Turecku?

Turecko je pre našincov rok čo rok populárnejšou dovolenkovou destináciou, ktorú navštevujú najmä v letných mesiacoch. Krajina sa rozprestiera na dvoch kontinentoch a jej brehy obmývajú tri moria.  Zo severu Čierne more, z juhu Stredozemné a zo západnej strany, kde sa nachádzajú najpopulárnejšie miesta na šnorchlovanie Egejské more.

Ak chcete spoznať všetky tváre Turecka, určite nezabudnite na tú podmorskú! Vyhnite sa svetoznámym letoviskám, ktoré počas hlavnej turistickej sezóny praskajú vo švíkoch. Ak si chcete dokonale vychutnať pôžitok z pozorovania jedinečného podmorského sveta, využite jeden z veľkého množstva výletov, ktoré ponúkajú priamo hotely. Vďaka nim sa dostanete na pokojné miesta, ktoré sú rajom šnorchlovania v Turecku.

šnorchlovanie na tureckom pobreží
Turecké pobrežie predstavuje tisíce kilometrov príležitostí na šnorchlovanie.

Kde v Turecku šnorchlovať?

Na pobreží Egejského mora je obľúbenou destináciou šnorchlistov historické mesto Izmir (Smyrna) kde vás prekvapí na pomery veľkomesta (Izmir je tretie najväčšie turecké mesto) čisté, tyrkysovo-modré more. 30 kilometrov západne sa nachádza mestečko Alaçatı a dedinka Çeşme kde nájdete výbornú vodu a bohatý podmorský život.

Ešte stále v Egejskom mori, 20 kilometrov od ostrova Kos sa nachádza letovisko Bodrum. Ten sa stáva častým miestom pre celodenné výlety loďou spojené so šnorchlovaním. Bodrum ponúka svojim návštevníkom kúpanie v zátokách a na nepreplnených plážach, ktoré sa stali útočiskom väčších skupín morských rýb.

V blízkosti mestečka Fethiye sa nachádza množstvo turistických atrakcií pre potápačov a milovníkov šnorchlovaniaÚdolie motýľov bolo len nedávno sprístupnené pre podvodné skúmanie. Je vhodné pre pobrežné potápanie, je to však aj ideálna lokalita pre veľmi príjemné šnorchlovanie. V údolí sa môžete ubytovať a rozložiť si nevšedný zážitok na viacero dní. Na odvážnejších čakajú Aladinove jaskyne, veľké jaskyne s koralmi a výbornou viditeľnosťou, či útes Dalyan.

Na polceste z Izmiru do Antaley sa nachádza mesto Pamukale. Ide o vápencové terasy, z ktorých vyviera minerálna voda a jej účinky môžete pocítiť aj na vlastnej koži, stačí keď sa do nej ponoríte.

šnorchlovanie s korytnačkami pri tureckom pobreží
Šnorchlovanie s morskými korytnačkami.

Malá dedinka Cirali, v blízkosti Antalye, na pobreží stredozemného mora ponúka pokojnú pláž dlhú až 4 km, bez rušných hotelov a s mnohými plytčinami, ktoré sú priam stvorené na šnorchlovanie. Lokalita patrí do miestneho národného parku, ktorý je z dôvodu výskytu ohrozeného druhu morskej korytnačky Carreta chránený medzinárodnými organizáciami. Na podloží bieleho piesku môžete okrem spomínaných korytnačiek a iných morských živočíchov sledovať aj podmorské výbežky koralových útesov. Len 10 kilometrov severne nájdete malé mestečko Tekirova, známe najmä prítomnosťou mäkkých koralov a obrovských skupín morských rýb. Z miestneho prístavu vyrážajú denne lode s potápačmi na neďaleké Tri ostrovy (turecky Üç Adalar). Veľmi radi medzi seba príjmu šnorchlistov. Opäť len pár kilometrov severne a ste v malom rybárskom mestečku Kemer, ktoré sa časom stalo jedným z najvyhľadávanejších turistických centier. Nachádza sa na okraji pohoria Taurus a jeho štrkové až okruhliakové pláže s priezračným morom lákajú turistov najmä na šnorchlovanie a potápanie. Chvíle pod vodou vám určite spríjemnia morské korytnačky. Ak sa vyberiete na dovolenku do tejto oblasti, nezabudnite na užitočnú výbavu, ktorá vám pobyt spríjemní – kvalitná maska na šnorchlovanie, suchý šnorchel, topánky do vody, či oblečenie s UV ochranným faktorom.

Aqua-Speed Gekko
Topánky do vody Aqua-Speed Gekko spríjemnia pohyb po kamenistej pláži, po horúcom piesku a chránia chodidlo pred poranením.

Poteší vás aj výlet loďou k Zelenému kaňonu, kde sa nachádza bývalá rímska kolónia Phaselis. Táto historická pamiatka sa nachádza z väčšej časti pod vodou, preto okúzli najmä potápačov a freediverov.

Salvimar Endless
Kvalitná maska Salvimar EndLess – výborná voľba na potápanie aj freediving. Vďaka jednej veľkej šošovke poskytuje ničím nerušený výhľad, pričom je doplnená o UV filter a vrstvu Antifog.

Konakli patrí medzi najpokojnejšie turistické strediská v Turecku. Pláž lemujúca toto mestečko je dlhá až 10 kilometrov, je tvorená tmavším pieskom s prímesou kamienkov a obklopujú ju menšie skaly, pri ktorých určite nájdete drobné farebné rybky, korytnačky a pestrú flóru.

snorchlovaci-set-celotvarovou-maskou-aria
Šnorchlovací set najobľúbenejšej celotvárovej masky Aria QR+ a krátkych plutiev DUO.

Alanya je stredne veľké mesto ležiace na malom poloostrove na brehu Stredozemného mora pod pohorím Taurus. Vďaka bohatej histórii sa v jeho oblasti nachádza nespočetné množstvo antických pamiatok. Nad pobrežím tohto turistami vyhľadávaného letoviska sa týči hrad Alanya z roku 1226. Západne od hradu sa rozkladá najslávnejšia z tureckých pláži – Kleopatrina pláž. Vyznávači vodných športov si tu môžu vyskúšať vodné lyžeskútrewindsurfing či kitesurfing. Na svoje si určite prídu aj milovníci potápania a šnorchlovania. Na Kleopatrinu pláž sa napája ďalšia krásna pláž Damlatas, ktorá bola pomenovaná po neďalekej jaskyni. Je ľahko dostupná loďou a ako jedna z mnohých tiež ponúka svoje čaro podmorským bádateľom.

Pre aktívnych dovolenkárov je určite zaujímavý dvojdňový výlet z Alanye do Kappadokie. Tá pôsobí ako mesačná krajina tvorená sopečnými vyvreninami. Po ceste navštívite kláštory a domy vytesané do skál, 7-poschodové podzemné mesto Kaymakli alebo kobercové manufaktúry.

Tip: Ak sa rozhodnete požičať si auto a vybrať sa na výlet v jeho pohodlí, určite sa vydajte východnejšie od Alanye. Privítajú vás ľudoprázdne pláže vhodné najmä na ničím nerušené šnorchlovanie.

Vhodné lokality na šnorchlovanie v Turecku sú aj KabakGöcek, Ölüdeniz a Med.
Turecko je obrovská krajina s nespočetným množstvo krás. Preto, ak si chcete dokonale vychutnať pôžitok z objavovania podmorského sveta, využite jeden z veľkého množstva výletov loďami, ktoré sú ponúkané priamo hotelmi alebo miestnymi potápačskými centrami. Prekvapí vás nádherný podmorský život, veľké množstvo rôznych druhov pestrofarebných rýb či morské korytnačky. Výnimkou nie je ani sprievod delfínov, ktorý pred loďami vyskakujú nad hladinou. Obujte si pohodlné plutvy, vyčistite potápačskú masku a vyrazte spoznávať krásy tureckého pobrežia. Všetko potrebné vybavenie nájdete na www.plutvy.sk – kontaktujte nás +421 944 90 90 04 alebo info@plutvy.sk.

plutvy-sk-logo