Jadranské more, ktoré obmýva chorvátske pobrežie patrí medzi najzaujímavejšie a najdostupnejšie moria. Nádherné jaskýne, podmorské priepasti, unikátna fauna i flóra a pre odvážnejších vyše 15 000 potopených vrakov lodí, ponoriek, liedadiel a archeologické nálezy až z praveku. To je len upútavka na to, čo môžete zažiť, ak si na dovolenku do Chorvátska zbalíte potápačské okuliare.
Chorvátsko sa v posledných rokoch môže pochváliť nielen množstvom turistov dovolenkujúcich na svojom malebnom pobreží, ale vďaka svojmu atraktívnemu podmorskému „safari“ sa stáva čoraz navštevovanejšie milovníkmi potápania a šnorchlovania.
Od Istrie po Dubrovník
Medzi najzaujímavejšie a najvyhľadávanejšie vraky nielen na Istrii, ale v celom Chorvátsku, rozhodne patrí vrak luxusnej osobnej lode Baron Gautsch. Rakúsko-uhorský parník v roku 1914 pri súostroví Brijuni, 6 námorných míľ od letoviska Rovinj, odignoroval varovanie a narazil na mínu. Za pár minút sa potopil a spolu s ním išlo ku dnu až 177 pasažierov, medzi ktorými nechýbali ženy a deti. Vrak lode leží v hĺbke od 28 metrov, kde sa nachádzajú dve horné poschodia a končí v hĺbke 41 metrov. K videniu je veľmi zachovalá 85 metrová kovová konštrukcia obrastená morskými organizmami a jej panorámu dotvára neskutočné množstvo rýb a veľkých úhorov. V súčasnosti je Baron Gautsch zaradený medzi chránené pamiatky, je prísne strážený a organizujú sa sem len skupinové ponory.
V zamínovanej západoistrijskej oblasti na otvorenom mori, v blízkosti Novigradu, postihol rovnaký osud aj britskú vojnovú loď Coriolanus, ktorej vrak je zapichnutý v piesočnatom dne v hĺbke 11 – 25 metrov. Na každého správneho freedivera či potápača určite zapôsobí pohľad na trosky parníka Vis. Jeho komín a konštrukcie so záchrannými člnmi sa týčia vysoko ponad ponorený trup lode. Pozor, oblasť v okolí Istrie zostáva naďalej veľmi nebezpečná kvôli množstvu munície z 2. svetovej vojny.
Ak sa vydáte južnejšie, v okolí Kvarnerských ostrovov ozajstné podmorské zážitky aj pre menej skúsených potápačov. Zároveň sa táto oblasť považuje za jednu z najzaujímavejších lokalít pre potápačov. K videniu je tu hneď niekoľko desiatok vrakov. Medzi známejšie patrí vrak rakúsko-uhorského nákladného parníku Tihany, v hĺbke od 28 metrov, u ostrova Lošinj. Raritou je, že susedí s vrakom antickej lode, ktorá prevážala amfory. Po tých sa však zachovali už len úlomky. Grécku motorovú loď Peltastis sa nepodarilo zachrániť po náraze na útesy pri ostrove Krk. Vďaka svojej atraktivite, dostupnosti – hĺbka od 15metrov, bohatej faune sa stal vrak jeden z najpopulárnejších v súostroví Kvarner.
V časti severnej Dalmácie sa nachádza ďalší zachovalý a pre turistov atraktívny vrak vojenskej lode Szent István. Vrak „rakúsko-uhorského Titaniku“ patrí k vrcholovým zážitkom pre potápačov. Nachádza sa v hĺbke od 45 metrov už od roku 1918, kedy bol zasiahnutý nepriateľskými talianskými torpédami. Časť predmetov, ktoré sa z vraku podarilo zachrániť sa nachádza v historickom múzeu na istrijskej Pule.
Podmorská oblasť strednej Dalmácie, v blízkosti ostrova Vis, má pre priaznivcov potápania pripravenú lahôdku v podobe vraku amerického štvormotorového bombardéra Boeing B-17 G Flying Fortress z čias druhej svetovej vojny.
V okolí ostrova Vis môžete nájsť viacero skvostných vrakov lodí a lietadiel z obdobia druhej svetovej vojny. Medzi ne patria pozostatky gréckej nákladnej lode Vassilios, ktorá stroskotala po náraze do skaly v roku 1939. Vďaka svojej polohe je vhodná aj pre potápačov začiatočníkov, leží v hĺbke od 25 metrov. Svoju púť tu ukončil aj taliansky remorkér Ursus po zásahu britskou ponorkou alebo aj vojenská plachetnica. Vďaka vojenskej zóne v okolí ostrova a hĺbke ponoru od 50 metrov sú tieto vraky takmer nedotknuté a bohato obrastené morskou flórou.
Jadran ukrýva ozajstné tajomstvá. Každý vrak je jedinečný a ku každému sa viaže iný príbeh. Každý má svoju tvár a dušu. Preto je potápanie za nimi vždy plné neopakovateľných zážitkov.
Južná Dalmácia pri brehoch polostrova Pelješac ukrýva v ideálnej hĺbke, aj pre menej skúsených potápačov, vrak torpédového člna S-57 z druhej svetovej vojny. Po zasiahnutí britskými člnmi začalo torpédo horieť. Keďže sa Nemcom nedarilo oheň uhasiť a vytiahnuť ho na breh, tak ho vyhodili do vzduchu na mieste, kde leží dodnes. Pozostatky ležia v ochrannej zóne kvôli vykrádaniu lodného inventára potápačmi, kedy sa stratilo veľa vzácnych predmetov.
Pozrite si krásne video z ponoru k nemeckému bombardéru JU-87, ktorý je potopený pri ostrove Žirje, neďaleko Šibeniku.
Skutočným historickým klenotom v oblasti pri ostrove Lastovo, presnejšie ostrovčeku Saplun, je vrak antickej obchodnej plachetnice. Jej príbeh siaha až do 2. stor. pred n.l. a hovorí o tom, že loď prepravovala antické amfory, keď v tom stroskotala po náraze na skalu. Dodnes sa v okolí vraku, v hĺbke 28-33 metrov, nachádza množstvo amfor, ktoré sú prikryté ochrannými sieťkami. Ďalšou významnou kultúrnou pamiatkou je vrak antickej obchodnej plachetnice s pozostatkami amfor pri letovisku Cavtat (20 km juhovýchodne od Dubrovníka), dostupná k prehliadke v hĺbke 25-30 metrov. Južne od Cavtatu sa nachádza tiež jedinečný nález antických keramických sudov. Rozosiate sú na ploche 10 x 20 metrov a o nezabudnuteľný podmorský zážitok sa vám postará množstvo morských živočíchov, chobotníc, ropušníc a krabov .
V Chorvátsku môžete vyplávať za ponorom „takmer“ hocikde, musí vás však sprevádzať licencovaný inštruktor potápania, ktorý sa stará o vašu bezpečnosť. Naopak, na potápanie v niektorých chránených oblastiach je potrebný súhlas ministerstva a smie prebiehať len v organizovaných skupinách. O potrebné povolenia sa zväčša postará potápačské centrum. V dnešnej dobe nebude problém nájsť centrum v oblasti, ktorú by ste chceli prebádať. Ich počet z roka na rok narastá aj vďaka obrovskému záujmu ľudí o tento krásny šport.
Ak hľadáte kvalitnú masku na freediving, alebo pohodlné plutvy na potápanie či ďalšie potreby a doplnky na spoznávanie krásnych hlbín, neváhajte sa na nás obrátiť. Radi vám poradíme, pomôžeme vybrať vhodný model, necháme vyskúšať, či obratom doručíme. Dajte nám vedieť čo potrebujete, o ostatné sa postaráme.