Šnorchlovanie vás nadchlo a neviete sa dočkať, kedy skočíte do vody. Alebo cestujete na dovolenku kde je číre more a chcete nazrieť aj pod hladinu. Nemáte však úplne jasno, čo na šnorchlovanie potrebujete. Jedno však viete určite. Rozhodli ste sa, že tentoraz nebudete masku na potápanie kupovať v najbližšom supermarkete, v oddelení záhradných doplnkov, a už vôbec neveríte sympatickému Omarovi, ktorý vám priamo na pláži, urobí super cenu.
Presne pre vás sme zhrnuli zopár užitočných, pritom však jednoduchých rád a tipov, ako si vybrať masku, šnorchel, plutvy prípadne ďalšie doplnky na šnorchlovanie.

Kvalitná maska je bránou do nádherného podmorského sveta
Kvalitná maska je základ šnorchlovania.
Začneme maskou na šnorchlovanie. Tá je bránou do podvodného sveta, ktorá vám sprostredkuje 90% zážitkov. Preto vyberajte starostlivo. Ak to so šnorchlovaním myslíte vážne, cestujete na miesta kde je priezračná voda, bohatý podmorský život, prípadne by ste možno chceli v budúcnosti skúsiť potápanie, siahnite po maske s veľkými šošovkami. Tie vám poskytnú nádherný výhľad, prehľad o všetkom čo sa okolo vás deje a pohodlie. Nie že by malé šošovky boli nepohodlné, ale za každou rybičkou a mušľou sa musíte otáčať. Ak na to nie ste zvyknutí, je veľmi pravdepodobné, že po chvíli budete cítiť krk.
Nemenej dôležitý u masiek je materiál. Predovšetkým tesniaci materiál – u kvalitných masiek je to silikón. Platí jednoduché pravidlo, čím je silikón jemnejší, tým lepšie sa prispôsobí každej krivke na tvári, a tým lepšie tesní. Zistíte to pomerne ľahko na dotyk. Potlačte silikón a sledujte ako kopíruje váš prst. Dokázal sa prispôsobiť ? Vrátil sa rýchlo do pôvodného stavu ? Je hladký a príjemný na dotyk, bez zápachu ? S veľkou pravdepodobnosťou držíte v ruke kvalitný silikón, ktorý bude dobre tesniť. Lacné gumy väčšinou nepríjemne páchnu, sú tvrdé a neprispôsobivé. Teraz si priložte masku k tvári, remienok nechajte voľne visieť a pritlačte. Ak sa „pricucne“ a drží na tvári aspoň pár sekúnd, bude dobre tesniť. Ak netesní ešte sa nič nedeje. Niekedy je potrebné maske nájsť „miesto“. Najmä obočie a okolo nosa sú miesta, kde môže do masky zatekať. Skúste masku posunúť vyššie, či naopak nižšie a opäť pritlačte. Ak ani teraz nedrží, kontaktujte nás, určite nájdeme vhodnú masku aj pre vás :).

Dobrá maska a šnorchel sú základom dobrého šnorchlovania. Na obr. šnorchlovací set Cressi Sky Vip
A ako budem pod vodou dýchať ?
Šnorchel je klasická dýchacia trubica, ktorá vám pri šnorchlovaní zabezpečuje prísun vzduchu. Momentálne sú používané tri základné druhý šnorchlov. Dýchacia trubica – klasická, jednoduchá rúrka, do ktorej ak sa vám dostane voda, musíte ju vyliať. Polosuchý šnorchel – má vlnolam, ktorý bráni striekajúcej vode, aby sa dostala do šnorchla ale predovšetkým výdychový ventil, pomocou ktorého vodu zo šnorchla jednoducho vyfúknete a okamžite pokračujete v objavovaní. Najbezpečnejší, vhodný najmä pre deti, a ľudí, ktorí nemajú radi slanú vodu je suchý šnorchel. Ten je vybavený klapkou, ktorá sa pri ponorení uzavrie a do šnorchla nepustí vodu. Ak okrem funkcií, budete prihliadať aj na použitý materiál, štandardom je opäť jemný silikón, na náustok je používaný hypoalergénny, vhodný aj pre deti.
Mám si na šnorchlovanie zobrať aj plutvy ?
Nemusíte. Ale plutvy sú pri šnorchlovaní výborným hnacím motorom, ktorý vám umožní preskúmať väčší priestor, ponoriť sa hlbšie, plávať rýchlejšie a to všetko s menším úsilím. Predstavte si že nájdete peknú mušľu, alebo trblietavý predmet na dne a neviete sa k nemu dostať. Nesiahli by ste vtedy radi po plutvách ?

Výbornou ochranou pred chladnou vodou je neoprén.
Čo ešte môžem pri šnorchlovaní využiť ?
Ak šnorchlujete vo veľmi teplej oblasti, alebo na ostrom slnku, chráňte sa kvalitným tričkom. Moderné funkčné tričká chránia nielen pred UV žiarením, ale aj výborne odvádzajú teplo. Vhodným doplnkom je klobúčik, alebo šatka na hlavu. Ak naopak šnorchlujete v chladnejšej vode, prípadne po sezóne, siahnite po neoprénových tričká a kraťasoch. Tie ochránia citlivé partie pred chladom. Na nohy určite odporúčame ľahké, rýchloschnúce topánky do vody s pevnou podrážkou. Najmä skalnaté pobrežie vie pripraviť nepríjemné prekvapenia. Radšej si morského ježka prezrite pri šnorchlovaní, ako v ambulancii miestneho lekára. Ďalším doplnkom, ktorý určite odporúčame je fotoaparát. Nemusí ísť o drahú techniku, stačí aj jednoduchý vodotesný fotoaparát, alebo aspoň vodotesný obal na fotoaparát, či mobil. Naučte sa s ním dobre a rýchlo pracovať, aby ste v momente, keď pripláva niečo zaujímavé, boli pripravení. Existuje mnoho ďalších doplnkov, ktoré môžete použiť, ako sieťka na šnorchlovanie, do ktorej si budete odkladať „úlovky“, prípadne nôž, ktorý slúži ako ochranou pre rybárskymi sieťami, vlascami, a hustými riasami. Využiť môžete baterku, pri skúmaní zaplavených jaskýň, alebo pod veľkými skalami. Na úvod, by vám táto výbava mala stačiť :).
Prefesionálne sa šnorchlovaniu venujeme viac ako 5 rokov. Ochotne vám pomôžeme vybrať vhodnú masku, šnorchel, plutvy a ďalšie potreby a doplnky. Odborne poradíme a radi pridáme vlastné tipy a triky. Možno z nich niektorý využijete 🙂